خانه / مطالب شما / توسعه اقتصادی شهرستان سرخه/ بیم ها و امیدها(1)

توسعه اقتصادی شهرستان سرخه/ بیم ها و امیدها(1)

رکود شدید در اقتصاد کشور به همراه تورم و تخریب گسترده فضای کسب و کار در طول هشت سال گذشته تولید را به اغما برده است و این عارضه در محیط هایی که توانمندی کمتری در اقتصاد دارند بیشتر خود را نشان داده بطوریکه در شهرستانی مانند سرخه جز محدود مواردی نه تنها احداث پروژه جدید صنعتی یا تولیدی آغاز نشده بلکه واحدهای قبلی نیز دچار مشکل و عمدتا تعطیل گردیده اند .

در اقتصاد سالم کارگزاران و مردم با نگاهی درون زا و برون نگر از تمامی ظرفیتهای درونی خود استفاده کرده و با تقویت نیروی انسانی و استفاده از دانش روز بیشترین بهره را از موجودی خود میبرند . با نگاهی هوشمندانه به محیط خارج و استفاده از تجارب و دستاوردهای علمی و تجاری آن ، ظرفیتهای درونی را فعال نموده و با طراحی یک خیزش همگانی در عرصه تولید و خلق ثروت به اقتصاد خود تعالی می بخشند .

رسیدن به توسعه پایدار و اقتصاد مترقی در این شهرستان لوازمی را میخواهد که مختصرا به آن میپردازم:

1 – مهارت اجتماعی ، قدرت ریسک پذیری و روحیه ی کارآفرینی مهمترین لازمه این جنبش همگانیست . کاهش مهارت اجتماعی و فاصله گرفتن از روحیه کار و تلاش تنها مربوط به این شهرستان نیست اما برای شهری که مردمانش در سالیان گذشته تنها نان تولید میخوردند و در بین شهرهای اطراف به پرکاری و ذکاوت مشهور بودند و بزرگانی چون دکتر حسن روحانی از درون آن زایش یافته اند جای تامل دارد . ایجاد انگیزه و افزایش مهارت اجتماعی جوانان و ایجاد گفتمان تولید و کارآفرینی ضروری ترین موردیست که مسئولین شهرستان باید به آن توجه نمایند . لازمه این امر آنست که در ابتدا خود معتقد به این داستان باشند و باور کنند که به عنوان خادم مردم باید نخبگان و تولیدکنندگان را ارج نهاده و در اذهان نوجوانان و جوانان به عنوان الگو معرفی نمایند . قهرمانان واقعی جامعه یعنی کارآفرینان را قهرمان داستانهای کودکانمان نمایند . این در حالیست که در تراکنشهای اجتماعی که یکسوی آن مسئولین محترم شهری هستند هیچ جایی برای کارآفرینان نیست بطور مثال برای توسعه و رفع مشکلات شهرک صنعتی جلسه میگذارند اما در بین شرکت کنندگان در آن جلسه حتی یک تولیدکننده به چشم نمیخورد چه کسانی برای چه کسانی تصمیم میگیرند خدا میداند.

2- شناخت ظرفیت های درونی و مزیتهای منطقه ای از ضروریات توسعه میباشد . دانش و آگاهی از این توانمندیها باعث میشود در طراحی نقشه راه و هدایت فعالان اقتصادی دچار اشتباه نشویم . لذا تشکیل کارگروهی متشکل از نخبگان برای بررسی توانمندی های منطقه و آماده سازی طرح نقشه راه ضروری بنظر میرسد.

3- معادن شهرستان سرخه یکی از بزرگترین مزیت های این شهرستان است . وجود معادنی چون سلستین ، زئولیت ، بنتونیت، باریت، فلئورین ، سیلیس، آهک ، سنگ آهن این فرصت را ایجاد میکند که بخش بزرگی از اقتصاد را فعال نماید . این بخش بزرگ ، در صورت استفاده درست اقتصاد استان را دگرگون میسازد و ترنول مالی آن بسیار بیشتر از ظرفیتهای شهرستان است اما متاسفانه عمدتا معادن یا بهره برداری نمیگردد و یا اینکه بهره برداری آن در دست افراد غیر متخصص است . همین امر باعث شده خاک ارزشمند خود را به قیمت بسیار نازلی به کشورهای دیگر صادر کنیم و محصولات پایین دستی آن را با چندین برابر قیمت از آنها بخریم بطور مثال هر تن سلستین را 20 دلار به چین میفروشیم و هر گرم استرانسیم 99.9999 درصد خلوص تهیه شده از این سلستین را 8000 تومان از آنها میخریم . فرآوری مواد معدنی و تولید محصولات پایین دستی از آنها دنیایی از کار و تولید و اشتغال و ثروت به روی مردم منطقه میگشاید که در این ارتباط نیاز به کمی تفکر و تعقل داریم .

4 – شهرک صنعتی سرخه دارای کمترین امکانات ممکنه برای سرمایه گذاری است ولی قیمت آن در حد شهرک های دیگر صنعتی میباشد ، مسئولین شهری هم در حال گسترش شهر به سمت شهرک صنعتی هستند که از لحاظ محیط زیستی هم شهرک صنعتی و هم شهر دچار مخاطره میشوند . پست 63 کیلو ولت سرخه 6 کیلومتر با شهرک فاصله دارد و اطراف آن را املاک خصوصی فراگرفته اند و این امکان انتقال نیرو برای صنایع انرژی بر را غیر ممکن ساخته است . زمین های زیادی توسط شهرداری به اشخاص واگذار شده و بدون اطلاع آنها شهرک به شرکت شهرکهای صنعتی واگذار شده است در اثر این اختلاف حدود 70 هکتار از اراضی بلااستفاده مانده است و زمینهای جدید در قسمت غیر آباد شهرک قرار گرفته اند معافیت مالیاتی هم بدلیل آنکه در 30 کیلومتری مرکز استان قرار گرفته ایم به صنایع مستقر تعلق نمیگیرد حال سوال اینجاست آیا یک دلیل برای سرمایه گذاری در این شهرک وجود دارد؟ قطعا خیر پس چاره چیست و چه باید کرد ؟

بایستی بدنبال حل مشکلات شهرک باشیم برق و گاز و آب پایدار ، تلاش برای کاهش قیمت زمین ، آماده سازی طرح هایی که مزیت منطقه ای دارند و استقرار آنها در شهرکهای دیگر دارای مزیت نیست میتواند از این مشکلات بکاهد.

5 – منابع مالی طرح های اقتصادی را عمدتا بانکها تامین مینمایند در شهرستان سرخه بانکها در ذهنشان نمیگنجد که میتوان به کارآفرینی اعتماد کرد و منابع سنگینی را در اختیارش قرار داد . چند روز پیش با یکی از بانکهای تجاری شهر تماس گرفتم و برای یکی از سرمایه گذاران درخواست 300 میلیون تومان تسهیلات را نمودم ریاست محترم بانک فقط چند دقیقه در حالت اغما مانده بود عنوان کرد این حدود تسهیلات در این شهر امکان پرداخت آن به سختی وجود دارد این در حالیست که امروزه برای ساختن 500 متر سوله به بیش از این مبالغ نیاز است لذا تغییر نگرش بانکها و آماده سازی ذهنی مدیران آن برای حمایت از طرح های تولیدی لازم و ضروری بنظر میرسد.

موارد بسیار زیادی در ارتباط با اقتصاد این شهرستان وجود دارد که در نوشته های آتی به آنها خواهم پرداخت.
منبع: راه اعتدال

درباره sorkhe.net

انجمن رسالت قلم سرخه یکی از فعال ترین سازمانهای مردم نهاد در بیش از یک دهه اخیر می باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید

استعفای شهردار سرخه

شایعات چند روز اخیر مبنی بر رفتن شهردار از شهرستان سرخه امروز خبر استعفای ایشان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *