یکشنبه , ۲۴ شهریور ۱۳۹۸
خانه / مطالب شما / استعفای شهردار سرخه

استعفای شهردار سرخه

شایعات چند روز اخیر مبنی بر رفتن شهردار از شهرستان سرخه امروز خبر استعفای ایشان تیتر رسانه ها گردید ؛ که همه را در شوک فروبرد . با توجه به این که مصاحبه خبرنگار محترم سرخه نیوز فقط در یک خط خلاصه شده بود بسیار متعجب شده و برحسب وظیفه سریعاً به طرف سرخه رهسپار شدم. صبح زود وارد سرخه شدم . بسیار تعجب کردم . اول تصور کردم اشتباهی وارد شهر دیگری شده ام . چقدر تغییر کرده بود . از هرکسی پرسیدم : « چی شده این ها کار کیه؟! » پاسخ یکی بود : « این همه تحولات را که می بینید از اقدامات شهردار جدید وتیم همراهش می باشد» . گفتم : شهردار که رفت !!! پاسخ ۹۰% مردم فقط کلماتی مانند : « افسوس ، حیف ، خدا نکنه » بود . همین کلمات موجب گردید تا در داخل شهر پرسه بزنم وبا هرکسی که امکان داشت گفتگو کنم . مردم بی پروا سخن می گفتند و حتی گاهی غلو می کردند . آن ها از خوبی های جناب شهردار ، از مدیریت او ، از اقدامات انجام داده ، از پروژه های نیمه تمام ، از مردمی بودنش ، از انسانیت و وارستگی او ، از مشکلات پیش پایش برایم گفتند . عده معدودی که طیف مخالف این مدیر شهرستان بودند ؛ سعی داشتند با بزرگ نمائی نقص های احتمالی شهردار و همکارانش و اقدامات انجام شده را به گونه ای وارونه جلوه دهند .

بالاخره ساعت ۱۰ صبح خودم را به دفتر شهردار رساندم . بدون تشریفات خاص وارد دفتر کار آقای مهندس فوادیان شدم . اطاقی بسیار ساده ، تمیز و دور از تشریفات خاص . پشت میز مردی را دیدم کوتاه قد ، باجثه ای کوچک ، آراسته ، چهره ای مملو از غم و غرق در انجام کار . سلام گفتم . پاسخ سلامم را داد و به احترام ارباب رجوع نیم خیز شد .بسیار صمیمانه مرا پذیرفت و مرا دعوت به نشستن کرد . وقتی فهمید از راه دور آمده ام ، میز کار خود را ترک نمود و در کنارم نشست . پس از احوالپرسی بدون مقدمه رفتم سر اصل موضوع و پرسیدم آقای مهندس چرا استعفا دادید؟ تبسمی کرد و بین ما سکوت سنگینی حکمفرما شد . گفتم حدود ۱۰۰۰ کیلومتر راه نیامده ام تا تبسم زیبایت را ببینم . فنجان چای را به من داد و گفت: « حالا چای را میل بفرمائید وقت بسیار است . من قبلاً هم گفته ام به خاطر مشکلات شخصی استعفا داده ام » . خندیدم و گفتم : دروغگوی خوبی هم نیستی . گفت: چطور ؟!! گفتم: دلیلی آوردی که هیچ کس باور نمی کند . از من اصرار و از او انکار بود . ناگاه پرسید: شما کی هستید که چنین اصرار می کنی؟ . گفتم  : « خبرنگار نامحسوس » . فرمود : این را قبلاً هم شنیدم ، یعنی چی ؟! گفتم : یعنی « وجدان بیدار مردم » . مکثی کرد و گفت : حالا که وجدان بیدار این مردم نجیب هستی تامل کن تا برایت بگویم . او رشته سخن را بدست گرفت و از آغاز کارش در سرخه ، از طرح های اجراشده و یا نیمه تمامش ، از طرح هایی که با اجرای آن موافقت نشده ، از طرح وایده هایی که برای آینده شهرستان سرخه در نظر داشته ، از معضلات و مشکلات ، از همکاری و همدلی صمیمانه مردم و مسئولین ، از تلاش های ایثارگرانه تمامی همکاران شهرداری و … به تفسیر سخن گفت ، و از من پرسید تا برداشت شما چه باشد ؟! پاسخ دادم : به نمایندگی از طرف مردم شریف سرخه ضمن تشکر از این همه تحولی که در شهر سرخه انجام داده اید . استنباط من از استعفای حضرتعالی این است که عرض می کنم :

افسوس و صد افسوس که تلاشگران عرصه سازندگی در شهرستان سرخه هرکدام به نوعی کرسی صدارت را به دیگری می سپارند . تقصیری ندارند . مقصران اصلی دو عنصر آب و خاک سرخه می باشد .

آب سرخه که از سرچشمه تا مرکز شهر اجباراً مسافتی طولانی را از لابلای خاک مملو از آلودگی های زیست محیطی طی می کند . متاسفانه شاهد آن خواهیم بود که در بین راه الزاما املاح گوناگون معدنی به ویژه نمک را در خود حل کرده و بسیار سنگین ورنگین تمام سطح شهر را پوشانده ، به گونه ای که همواره بوی بد نای گندیده به مشام می رسد . نه قابل شرب است و نه قابل استحمام ، اما برای زیستن همه بناچار از آن می نوشند و با آن استحمام می کنند . و در مقابل تمامی عارضه های حاصل از این همه آلودگی ها سجده شکر بجا آورده و آن را مشیت الهی می نامند . چون نه فیلتری دارند که با آن آب را تصفیه کنند و نه قدرتی دارند که خاک زرخیز زادگاه خود را از این آلودگی ها پاک نمایند . پس عوامل بیماری زا که عرصه را برای جولان دادن خود خالی می بینند . همانند قارچ زاد و ولد نموده و بدون ریشه در سرتاسر منطقه سفره خود را می گسترانند .گفتنی است :

  • مردم عادی چون از بدو تولد با این پدیده شوم ناپاکی در تماس بوده اند؛ عده ای خیلی زود به کام مرگ رفته ، برخی آبدیده شده و خود مولد آلودگی هستند ، تعدادی ایزوله گشته و بی تفاوت به این همه ناپاکی ها به زندگی ادامه می دهند  و معدود افرادی هم برای نجات جان خود به نقاطی امن هجرت نموده اند .
  • مهمانان این دیار که غالبا مامورین دولت و خدمتگزاران مردم بوده ، پس از ورود به این منطقه در زمانی کوتاه متوجه این آلودگی ها می گردند . یا باید ایزوله شوند و در بین مناطق پاک و ناپاک به تلاشگری و سازندگی ادامه دهند . و یا قبل از آلوده شدن برای نجات خود به دیاری دیگر کوچ نمایند . متاسفانه شهردارجوان ، فعال ، مبتکر ، دلسوز ، بی باک ، مردمی و گرانقدر سرخه از آن دسته مدیرانی بود که قبل از آلوده شدن برای نجات خود به استعفا متوسل گردیده است .

 

در خاتمه ضمن تشکر از همکاری صمیمانه از شهردار خواستم اجازه دهد عکس یادگاری با او بگیرم . ایشان هم متقابلاً از تمامی آحاد مردم به ویژه جوانان ، مسئولین و همکاران شهرداری تشکر و قدردانی نمود و گفت: چون خبرنگار نامحسوس « وجدان بیدار مردم » دیدنی نیست پس نمی توانم با شما عکس بگیرم . من هم چاره ای نداشتم ، دیدم شیر تو شیره برای مصاحبه خودم عکس سایت سرخه نیوز را کپی کردم . در این هنگام صدای زنگ ممتد تلفن مرا از این گفتگوی زیبا و دلنشین دور کرد . وقتی به خود آمدم و چشم گشودم . متوجه شدم که این مصاحبه شیرین رویائی بیش نبوده است . اما چون مرتبط با موضوع روز بود آن را عیناً تقدیم شما عزیزان سرخه ای نمودم .

با احترام : خبرنگار نامحسوس

 

درباره sorkhe.net

انجمن رسالت قلم سرخه یکی از فعال ترین سازمانهای مردم نهاد در بیش از یک دهه اخیر می باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید

این دختر سرخه ای متخصص سقوط است

پرت شدن از ارتفاع، کابوس مشترک همه آدمهایی است که از ارتفاع می ترسند. شاید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *