خانه / سرخه شناسی

سرخه شناسی

وجب به وجب از خاک ایران زمین، گنج ها و گنجینه هایی ناشناخته دارد ؛ پرده برداشتن از این گنج ها رسالت اهالی فکر و فرهنگ و دوستداران این دیار پاک است.

سرخه نیز یکی از گنج های ناشناخته ی ایران بزرگ است. در حاشیه ی دشت پرآفتاب کویر، شهر سرخه همسایه ی جنوبی رشته کوه البرز است. قرن هاست که زائران خورشیدِ خراسان، غبار گام هایشان را بر دامن دل های مردمان این دیار می افشانند و دعای ملتمسین را در کوله بار خلوصشان به پابوس مولای هشتم می برند. سرخه، این سرزمین آفتاب و صداقت و لبخند، دیرسالی است که در گستره ی خطه ی قومس خودنمایی می کند. مشاهیر اندیشه ورز و شهیدان سرافراز همراه با نمادهای تاریخی، مذهبی و فرهنگی، قله های این جغرافیای کویری هستند. 

معرفی تاریخ، فرهنگ، گویش و مشاهیر شهر سرخه دغدغه ای است که اعضای جوان انجمن رسالت قلم را به پژوهش در این عرصه کشانده است. انتشار چهار جلد کتاب از مجموعه آثار «سرخه شناسی» حاصل این تلاش است. جوانان تلاشگر این مجموعه سالهاست که به افق های ناگشوده ی این موضوع می اندیشند و می کوشند که میراث ارزشمند تاریخی، فرهنگی و معنوی سرخه را گردآوری کنند. گرچه نتیجه ی این تلاش و دغدغه در حدّ و اندازه ی این موضوع نیست، با این وجود، حاصل صداقت و جستجوی جوانانی است که دل بسته ی این دیارند و شهر خود را از دریچه ی ایرانی کوچک تماشا می کنند.

« همه خاک ایران سرای من است»

امید است دوستداران این آب و خاک از دریچه هایی دیگر شهرها و روستاهای خود را به تماشا بنشینند و اهالی این جغرافیای کهن را به میهمانی تاریخ ، فرهنگ و اندیشه فرا بخوانند.

در مورد سرزمین آفتاب (چهارمین کتاب از مجموعه آثار سرخه شناسی)، موارد زیر قابل ذکر است:

۱-    این مجموعه در سه فصل، به بررسی تاریخ، جغرافیا و مشاهیر سرخه می پردازد.این دفتر پس از «فصلی به نام آینه»(شعر شاعران سرخه)، «ضرب المثل های سرخه ای» و «فصل پرستو» (خاطرات شهدای سرخه) عنوان چهارمین اثر سرخه شناسی را به خود گرفته است.

۲-    برای هر فصل به اقتضای موضوع، مقدمه ای جداگانه نوشته شده است.

۳-    این مجموعه حاصل تلاش جمعی از جوانان علاقه مند و پژوهشگر در انجمن رسالت قلم است که نامشان زینت این مقدمه می باشد:

¨ بخش جغرافیا: این بخش را استاد ارجمند آقای محمد حسین احسانی تألیف کرده است.

¨ گردآوری مطالب بخش تاریخ: آقایان غلامرضا حمزه(مسئول گروه)، محمد رضا احسانی، ابوذر حمزه، علی اصغر صفا و مهدی حمزه.

¨ گردآوری مطالب بخش مشاهیر: آقایان محمد رضا صفایی، روح الله ادهم، مصطفی فیض، روح الله کلامی، حسین سبحانی، مهدی قزوینی، حسین سنگسری، علی اصغر حسنان، مهدی عربی، عبدالله امامی، حسن ابک و حسن ادهم .

¨ تدوین:آقایان علی اصغر حسنان، روح الله ادهم، محمود حسنان، غلامرضا حمزه و حسن یعقوبی.

مسئولیت طرح، همراه با تدوین نهایی و ویرایش مجموعه، به عهده ی آقای محمد رضا اسلامی بوده است.

 ¨ همکاری اعضای سومین دوره ی شورای مرکزی انجمن، در انتشار این اثر شایان تقدیر است: محمد رضا صفایی، غلامرضا حمزه، مهدی پیوندی، علی اصغر حسنان، علی اصغر صفا، مرتضی احسانی، وحید معصوم و محمد رضا اسلامی

 ¨ در تألیف این مجموعه از نظرات ارزشمند امام جمعه ی اندیشمند سرخه، جناب حجهالاسلام والمسلمین غلامحسین مهدوی نژاد و صاحب نظران دیگر بهره برده ایم.

¨ مساعدت های مالی و فکری نهادها ی زیر در انتشار این اثر و فعالیت های دیگر انجمن، امید بخش بوده است: شرکت سورسامان سرخه، نمایندگی سازمان ملی جوانان در استان سمنان، زائرسرای امام رضا(ع) سرخه، شرکت تعاونی مرغداران استان سمنان

 ¨ در پایان همکاری مسئو لان ارجمند انتشارات زمزم هدایت قم و زحمات آقای جواد رسولی (حروف چین محترم) را در به ثمر رسیدن این تلاش ارج می نهیم.

 ¨ در نگارش این اثر، بنا بر اختصار بوده است. 


 انجمن رسالت قلم سرخه   /    خرداد ماه۱۳۸۶

۳ نظرها

 1. لوگوی سایتتون بهتر شده…..بالاخره پس از مدتها از رنگ سیاه خارج شدید…..

 2. با سلام
  خبیلی خوشحالم که خبرهای خوب رو از شما میشنوم.راستی من سال ۸۹ یک کتاب در مورد سرخه خریده بودم اما متاسفانه گم کردم نمیدونم اسمش چی بود ولی یادمه از مسجد چهل ستون که به خاطر تعطیلات عید باز بود خریده بودم الان دلم میخواد اون کتاب رو بخرم لطفا راهنمایی کنین.ممنون

  • سلام بر شما
   از همراهی شما سپاسگزاریم.
   انجمن رسالت قلم سرخه در طی فعالیت چندین ساله ی خود تعدادی کتاب در زمینه سرخه شناسی در قالب : شعر ( فصلی به نام آیینه )، ضرب المثل ( ضرب المثل های سرخه ای ) ، خاطرات شهدا ( فصل پرستور ) ، تاریخ،جغرافیا و مشاهیر ( سرخه ، سرزمین آفتاب ) منتشر کرده است. برای تهیه هرکدام از این کتب می توانید به دفتر انجمن ، واقع در فرهنگسرای باران مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *