یکشنبه , ۲۴ شهریور ۱۳۹۸
خانه / مطالب شما / گفتگو با مخترع سیستم آبرسانی اتوماتیک

گفتگو با مخترع سیستم آبرسانی اتوماتیک

امروز صبح که برحسب عادت سری به سایتهای سرخه ای زدم تا اخبار زادگاه رئیس جمهور را پیگیری کنم دو عنوان خبر مرا میخکوب کرد .

اول خبر مربوط به اختراع یک مخترع جوان سرخه ای توجه مرا جلب نمود . بسیار شاد ومسرور شدم که در میان این همه نابسامانی های جامعه ، هنوز هم میتوان امید داشت که جوانان این مرز وبوم به ویژه جوانان شهرهای کوچک این جنین متهورانه می درخشند .دوم این که در کمال ناباوری خبری منتشر شده بود که یک (( N.G.O. )) از استانی دیگر که برای شهرستان سرخه واستان سمنان بیگانه محسوب می گردد این مخترع جوان را می خواهد مورد حمایت قرار دهد . تعجب کردم وافسوس خوردم چرا ، چرا !!!! مسئولین محترم شهرستان واستان در کجای این صفحه شطرنج قرار دارند . کنار صفحه وبی خیال !!!! داخل صفحه ودر خواب غفلت !!!! و یا آن که اصلاً نمی خواهند در این بازی باشند !!!! هرچه فکر کردم ، از هر آشنائی که داشتم سئوالی کردم و هرچند بار که مطالب مندرج در سایت را مطالعه کردم ، هیچ پاسخی نیافتم . دلم خیلی بدرد آمد چون می دیدم : اولاً شهرستانی نوپا که بدلیل زادگاه رئیس جمهور بودن همواره زیر زره بین رسانه های جهان می باشد ، توسط مسئولینی اداره می شود که یا دستشان بسته است ویا خدای ناکرده در خواب غفلت به سر می برند . ثانیا جوانی مبتکر وعلاقه مند در چند راهی چه کنم ، چه کنم اسیر شده ، و هر لحظه ممکن است بدام سوداگران بیافتد . ثالثاً دیگران ازاین فرصت بدست آمده می خواهند به نفع استان خود قدمی بردارند . چاره ای نداشتم جز سفر کردن به شهرستان سرخه تا هم ملاقاتی با این مخترع جوان ومسئولین داشته باشم و هم بار دیگر این خطه زرخیز را ببینم ودر این فصل از خریزه های شیرین جالیز سرخه تناول نموده وهمچنین اندکی نان پربرکت این شهر که می رود بدست فراموشی سپرده شود را با خود سوغاتی ببرم .

بامداد بود که وارد روستای لاسجرد شدم . با توجه به تجربیات تلخ سفرهای قبلی درسرخه ترجیح دادم صبحانه را در لاسجرد میل کنم . دستشون درد نکنه اگر این چنین ادامه دهند . چند صباحی دیگر هرگز توریستی در سرخه توقف نخواهد کرد . آه ببخشید از مطلب اصلی دورشدم . بله ساعتی بعد به سرخه رسیدم . درمیدان اصلی شهر از مردم کوجه وبازار پیرامون اختراع این دختر جوان سئوالاتی پرسیدم . پاسخ های تامل برانگیزی شنیدم :

عده ای اظهار بی اطلاعی می کردند ویا با بالا انداختن شانه می گفتن نمی دونم !!!!

گروهی این تلاش را یک اسباب بازی قلمداد کردند !!!!!

تعداد اندکی پاسخ دادند ، بله درست است ما هم شنیدیم !!!!

تنی چند از آنان که تصور می رفت از فرهیختگان شهر باشند . ضمن تائید می گفتند افسوس که این جور کارها مورد حمایت واقعی قرار نمی گیرد !!!!

جالب این که یکی دو نفر با تندی به من گفتن اصلا توکی هستی ، چرا تحقیق می کنی ، برو برو خدا روزیت را جای دیگه حواله کنه . اینجا سرخه است !!! کسی نمیتونه به این مفتی ها رشد کنه . تازه اگر هم بتونه تو استان گیر میکنه !!!

دیگه تامل جایز نبود پرسان پرسان به سوی خانه این مخترع جوان رفتم . متاسفانه درب خانه بسته بود . همسایگان گفتند دو روز پیش به سفر رفته اند . بسیار ناراحت شدم . ماندن من به مدت چند روز در سرخه امکان پذیر نبود . بناچار تلفن همراه پدر خانواده را از یکی از همسایگان گرفتم و به سفر خود خاتمه دادم . پس از بازگشت تلفنی با آقای آذرپور پدر این مخترع جوان تماس گرفتم .پس از معرفی خود ، هدفم را برایش گفتم . بمن گفت : علیرغم آن که به نتایج این موضوع خوشبین نیستم و اصولاً در این رابطه دلسرد شده ام ، اشکالی نداره گوشی را میدهم دخترم تا هرسئوالی داری بپرسی . چند لحظه بعد پس از احوالپرسی با سحر سئوالاتم را اینگونه مطرح کردم .

۱ – ممکن است به صورت کوتاه خودتان را معرفی کنید

من سحر آذر پور فرزند حسن متولد سال ۱۳۸۰ هجری شمسی در شهرستان سرخه . که در حال حاضر دانش آموز سال دوم مقطع اول دبیرستان ۱۵ خرداد می باشم .

۲ – سحر عزیز از چه زمانی به فکر این کار افتادی

همانگونه که مطلع هستید بحران کم آبی چند سالی است کشور وبه ویژه زادگاه مرا تهدید می کند . یک روز که من دردبیرستان مشغول تماشای آب دادن گلدان های گل توسط بابای مدرسه بودم . رفت وآمد مکرر ایشان برای آوردن آب ، به هدر رفتن بیش از حد آب مرا به فکر فرو برد و فرمایشات رئیس جمهورمحترم جناب آقای دکترروحانی دررابطه با معضل کم آبی، صرفه جویی درمصرف آب یادم آمد . پیش خود گفتم : باید کاری کرد که این معضل در ادارات ، مدارس ، آیارتمان ها به ویژه منازل قدیمی و ویلائی به گونه ای حل شود . وهمین جرقه موجب گردید تا این دستگاه را اختراع کنم .

۳ – مهمترین هدف تو از این کار چه بوده است .

الف : ممانعت از استفاده بی حد ومرز از آب در بخش کشاورزی به ویژه در گلخانه ها و باغچه های کوچک وبزرگ داخل منازل قدیمی وویلائی .

ب : عملی نمودن شعار (( در مصرف آب صرفه جوئی کنیم )) در سطح جامعه .

د : تغییر نگاه مردم به نحوه درست مصرف کردن آب . در راستای بهینه سازی فرهنگ مصرف آب در کشور .

۴ – برای این اختراع چقدر وقت صرف کردید و چقدر هزینه پرداخت نموده اید .

از روز آغاز تا زمان رونمائی طرح حدود ۴ ماه به صورت فول تایم وقت صرف شده ، و با توجه به هزینه سرسام آور دوره هائی که برای این موضوع گذرانده ام و مواد اولیه خریداری شده ، بدون در نظر گرفتن دستمزد حدود پنج میلیون ریال هزینه کرده ام .

۵ – آیا اختراع شما نمونه خارجی هم دارد .

من فکر نمی کنم نمونه مشابه ای وجود داشته باشد . اما سیستم آبیاری قطره ای که برای مزارع بزرگ طراحی وساخته شده را نباید نادیده گرفت .

۶ – آیا این ایده در مکانی آزمایش شده ویا توسط نهادی تائید گردیده است .

بلی . اولاً خودم به کرات در منزل آزمایش کرده ام . به ویژه زمانی که به مسافرت رفته بودم  . آبیاری گلدان ها را به این سیستم هوشمند سپردم که نتیجه مثبتی گرفته ام .

تانیاً این طرح در جشنواره خوارزمی سال ۱۳۹۴ در شهرستان سرخه رونمائی شد وبا کسب مقام نخست در مسابقات . جشنواره خوارزمی امسال در استان نیز مطرح گردید . که پس از آزمایش عملی وتائید به عنوان طرح اول استان سمنان جهت ارائه به مسابقات کشوری معرفی شده است .

۷ – در سیستم آبیاری نوین آبیاری قطره ای وجود دارد که همین کار دستگاه شما را انجام میدهد . فکر نمی کنید طرح شما یک کار موازی وبیهوده باشد .

بله درست می فرمائید در سیستم آبیاری نوین ، سیستم آبیاری قطره ای پیش بینی واجرا شده است . وشاید عملکرد هردودستگاه یکی باشد . اما سیستم پیشنهادی من مزیت های زیر را دارا می باشد :

الف : سیستم دارای طرحی ساده بوده وباصطلاح کاملاً بومی می باشد .

ب : تمامی مواد اولیه آن در داخل کشور قابل تهیه خواهد بود .

ج : به علت کوچک بودن دستگاه ، آستفاده آن در منازل وگلخانه ها امکان پذیر خواهد بود .

د : در صورتیکه به صورت انبوه تولید گردد با قیمتی بسیار ارزان در اختیار مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت .

ه : با استفاده از این دستگاه می توان فرهنگ درست مصرف کردن آب در منازل را در رابطه با آبیاری باغچه ها وگلدان را تغییر داد .

۸ – آیا نامی برای دستگاه اختراعی خود در نظرگرفته اید

بلی من نام (( آکاسیستم )) را برای دستگاه خود برگزیده ام .

۹ – آیا برنامه خاصی برای این دستگاه پیش بینی نموده اید

بلی من در نظر دارم پس از اتمام مسابقات کشوری در صورت نیاز نسبت به رفع نقص احتمالی و همچنین کاملتر نمودن این پروژه اقدام نمایم . سپس با یکی از سرمایه گذاران داخلی برای تولید انبوه آن وارد مذاکره شوم . البته نیت اصلی من واگذاری امتیاز این طرح به یک واحد تولیدی مستقر در شهرستان سرخه می باشد . باید یادآوری کنم که هرگز قصد سود جوئی نداشته وندارم . اما دوست دارم با تولید وتوزیع آن در سطح کشور گامی هرچند کوچک در راستای مدیریت بحران آب با به کار گیری روش های بهینه مصرف،به منظور جلوگیری از تبعات این معضل بردارم .

۱۰ – به عنوان آخرین سئوال چه انتظاری از مسئولین شهرستان ، استان ویا کشور دارید .

انتظارات جوانان امثال من از دولت و دولتمردان بسیار زیاد ومتفاوت می باشد . اما در حالت کلی همه جوانان مبتکر وخلاق انتظار دارند :

 • الف : مسئولین شهرستانی با تمام قدرت از طرح های ابتکاری جوانان پشتیبانی نموده . و نسبت به معرفی آن در سطح شهرستان واستان اقدام نمایند .
 • ب : مسئولین استانی در صورت تائید شدن طرح توسط مراکز علمی استان زمینه را جهت رشد وشکوفائی آن فراهم آورند . حتی هریک از مدیران ستادی استان که طرح ارائه شده را مرتبط با وظایف سازمان مربوطه خود می دانند . ترتیبی اتخاذ نمایند تا از محل اعتبارات تحقیقاتی سازمان متبوعه یک یا چند دستگاه نمونه از جوان مبتکر خریداری نمایند . مطمئناً این حرکت موجب خواهد شد تا جوانان خلاق بتوانند با پشتوانه بخش دولتی نمونه های اولیه خور را طراحی وتولید نموده ورسماً موجب کارافرینی در منطقه گردند .
 • ج : مسئولین کشوری همواره پشتیبان طرح های ابتکاری بوده ومی باشند . اما از وزارت جهاد کشاورزی ، وزارت صنایع و معادن و وزارت نیرو انتظار دارم به خاطر آن که این طرح مورد نیاز جامعه در شرایط بحرانی آب می باشد . واز طرفی با حمایت از آن تحولی در زادگاه رئیس جمهور بوجود خواهد آمد . نگاه ویژه حمایتی داشته باشند .
 • د : جا دارد فرصت را غنیمت شمرده واز همین جا از حمایت های بیدریغ پدر ومادرم وهمچنین اساتید وکلیه بزرگوارانی که مرا در این امر یاری نموده اند سپاسگزاری نمایم .

 

در این هنگام با عرض خسته نباشی وتبریک مجدد به این دوشیزه مبتکر سرخه ای ، برای آن که نظر مسئول دومین خبر منتشره را بشنویم با آقای مهندس بیژن پیوندی دبیر انجمن سازندگان ادوات وماشین های کشاورزی ( سامک ) ارتباط تلفنی برقرار کردم . پس از احوالپرسی سئوالات خود را چنین مطرح کردم :

۱ – آقای پیوندی لطفاً بفرمائید هدف شما از ارائه پیشنهاد به سایت سرخه نیوز مبنی بر حمایت از خانم آذر پور مخترع جوان سرخه ای چیست

من وقتی خبر یک اختراع را از یک نوجوان سرخه ای در سایت خواندم بسیار خوشخال شدم . چون این طرح به نوعی می توانست مرتبط با بخش کشاورزی باشد . تصمیم گرفتم حمایت انجمن سامک را از این پروژه اعلام نمایم . البته حمایت انجمن سامک تابع ضوابط وشرایط خاصی خواهد بود .

۲ – آیا فکر نمی کنید این کار شما موجب خروج کارآفرین از منطقه و عدم توسعه و رشد شهرستان خواهد شد .

نه هرگز چنین تصوری نداشته وندارم چون :

 • من خود یک سرخه ای هستم وهمواره در تلاش می باشم تا از پتانسیل های اطراف خود برای اعتلای سرخه استفاده نمایم
 • میدانم که این جوان مبتکر به این زودی نخواهد توانست در سرخه رشد کند .
 • سرمایه داران محلی حاضر نیستند برای این نوآوری سرمایه گذاری نمایند .
 • هدف من انتقال سرمایه به سرخه است . نه انتقال علم وکارآفرینی از سرخه .

۳ – شرایط حمایت انجمن سامک از این گونه نوآوری ها را بیان کنید .

یکی از اهداف انجمن سامک هدایت وحمایت همه جانبه از تولیداتی است که به نوعی در بخش کشاورزی ، دام ، طیور و…. کاربرد داشته باشد . باید دانست هر پروژه ای تابع ضوابط خاصی مورد حمایت قرار میگیرد . البته چنانچه این پروژه مورد تائید مراکز علمی قرار گیرد ودر بخش کشاورزی نیز کاربرد داشته باشد . مطمئن باشید با سهل ترین شرایط زیر چتر حمایتی انجمن سامک قرار خواهد گرفت .

۴ – آیا راهکاری برای حمایت از این پروژه در استان سمنان وجود دارد .

بله صد در صد استان سمنان هم مانند سایر استان های کشور از پروژه های ابتکاری وخلاق حمایت می کند . به طور مثال اگر پروژه خانم آذرپور در بخش کشاورزی کاربرد داشته ، و بخش به چنین تولیدی نیز نیازمند باشد . ایشان می توانند به سازمان جهاد کشاورزی استان مراجعه تا مورد حمایت همه جانبه وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرند .

۵ – به عنوان آخرین سئوال نظر شما راجع به این پروژه چیست

من همواره با رویت طرح های نو که منجر به خوداتکائی کشور میگردد ، نه تنها خرسند شده بلکه هر اقدامی که برای به ثمر نشستن آن لازم باشد ودر توان خود ببینم انجام میدهم . مسلماً این طرح که زائیده افکار خالقی نوجوان از زادگاه من بوده ، در صورت تائید با تمام توان خود به حمایت از آن برخواهم خواست . انتظار میرود که مسئولین همشهری بلند پایه مستقر در استان وکشور به گونه ای در حمایت از این پروژه گام بردارند .

 

تا نظر شما خواننده گرانقدر چه باشد .

با احترام : خبرنگار نامحسوس

 

 

 

 

درباره sorkhe.net

انجمن رسالت قلم سرخه یکی از فعال ترین سازمانهای مردم نهاد در بیش از یک دهه اخیر می باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید

این دختر سرخه ای متخصص سقوط است

پرت شدن از ارتفاع، کابوس مشترک همه آدمهایی است که از ارتفاع می ترسند. شاید …

یک نظر

 1. سعيد اميد قاىمي

  سلام و عرض تبریک به این هموطن عزیز
  خیلی مایلم حداقل یک نمونه از این دستگاه را برای منزل شخصیم خریداری کنم لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *