خانه / مطالب شما / گپی دوستانه با مسئولین محترم شهرداری سرخه

گپی دوستانه با مسئولین محترم شهرداری سرخه

گپی دوستانه با مسئولین محترم شهرداری سرخه

درود بر یکایک همشهریان گرانقدر سرخه ای وعرض خسته نباشی به فرد فرد تلاشگران شهرداری به ویژه فعالان بخش فضای سبز . اکنون که با وزیدن نسیم بهاری همه موجودات زنده این کره خاکی جان تازه گرفته اند بالطبع حشرات موذی نیز در این چرخه زندگی فعال شده وبرای بقاء خود از هیچ کوششی غافل نمی شو ند. زیستگاه آنان در داخل شهرها درختان ودرختچه های سرسبز پارک ها وحاشیه خیابان ها می باشد . فضائی که با هزاران خون دل توسط پرسنل زحمتکش شهرداری در دل کویر ایران سرسبز باقی مانده است .پس مسئولین محترم فضای سبز در این فصل سعی می کنند همانند سایر شهرهای کشور با کمک گرفتن از ابزار وسموم شیمیائی به مبارزه با این جانداران کوچک ومخرب بپردازند . این کار حرکتی لازم اما خطر آفرین می باشد .هرگز کسی آن را نفی نکرده ، ولی اجرای آن را در گیومه احتیاط  قرار می دهند . مسئولین محترم فضای سبز شهرداری بیشتر از من وامثال بنده نسبت به سم ، سمپاش ، زمان سمپاشی ، نحوه اجرای کار و … آگاهی دارند . اما در این ایام عمر کوتاه خود به مواردی در برخی از شهرها برخورد نموده ام که شهرداری منطقه از روی نا آگاهی ویا سهواً خطراتی را برای ساکنین شهر به وجود آورده است . لذا به دلیل آن که سموم نباتی اثرات  بسیار زیانباری بر بدن انسان و حیوانات و پرندگان دارد  برای ممانعت از انجام چنین رفتاری ذکر پاره ای از احتیاط ها و موارد ایمنی ضروری به نظر می رسد  تا همواره مد نظر قرار گیرد  .

الف  :  آموزش کارگران شهرداری در خصوص نحوه درست کاربرد ابزار کار ، زمان سمپاشی ، رعایت نکات ایمنی در حین وبعد از عملیات سمپاشی ، توسط کارشناسان ذیصلاح اداره حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ویا استان که معمولاً به صورت رایگان انجام خواهد شد .

ب  :  آموزش مسئولین وکارشناسان فضای سبز  پیرامون شناخت سموم و اصطلاحاتی که روی برچسب قوطی های سموم نوشته شده است. مانند ماده موثر ، ماده همراه  ، درجه مسمومیت ، دوره کارنس ( پایداری سم ) ، روش تشخیص سالم بودن سم و ….. توسط کارشناسان ذیصلاح اداره حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان که آموزش آن به صورت رایگان می با شد .

ج  :  تهیه ابزار کار مناسب به تعداد نیروهای فعال در امر سمپاشی مانند ( لباس کار – دستکش لاستیکی – عینک دوره دار و ماسک ) . والزام نمودن کارگران به استفاده نمودن  آن در حین عملیات سمپاشی .

د  :  انتخاب دستگاه سمپاشی که با نوع ماده شیمیائی ، نوع گیاه ، وسعت کار  و ….. متناسب باشد .

گفتنی است : شهرداری موظف است علاوه بر نکات ایمنی ( قبل از  آغاز عملیات سمپاشی  ،  حین سمپاشی و پس از سمپاشی )  که توسط کارشناسان  برای مزارع وباغ ها تاکید می گردد . نکته های زیر راً در شهر ها ومکان هائی که مردم در آن منطقه ساکنند  دقیقاً رعایت نماید . مهمترین نکات ایمنی سمپاشی ویژه مناطق مسکونیعبارتست از :

1  :   به دلیل تردد ساکنین منطقه در طول روز نمی توان در داخل شهرها عملیات سمپاشی را انجام داد . بهترین زمان  ، وقتی است که غالب مردم شهر در خواب می باشند .

2 :   متاسفانه زمان سمپاشی مصادف است با بارور بودن برخی از  گیاهان که الزاماً محصول آن ها  توسط شهروندان نا آگاهانه مصرف می گردد مانند درختان توت  کنار خیابان ها ، چغاله بادام ، آلوچه نارس و سبزی های گوناگون  داخل حیاط منازل مردم . که در صورت آلوده شدن به سموم شیمیائی اثرات جبران ناپذیری را بجای خواهد گذاشت .برای رفع این معضل پیشنهاد می نماید :

1-2  تا آنجا که امکان داشته باشد عملیات سمپاشی را به تعویق اندازید تا حداقل باردهی درختان توت  تمام شود . برای آن که بیشترین مصرف کنندگان میوه توت دانش آموزان  خواهند بود .

2-2 با همکاری آموزش وپرورش کودکان معصوم شهر رااز خطرات سموم شیمیائی  آگاه سازید .

3-2 با نصب تابلو مناطق سمپاشی شده را  مشخص و مجزی کنید.به گونه ای که دوره پایداری سم مشخص گردد .

4-2 ترتیبی اتخاذ نمائید تا از ورود اطفال ، کودکان  و حیوانات اهلی به منطقه سمپاشی شده جلوگیری به عمل آید.

5-2 به کارگران  بیاموزید  به خاطر  بالا بردن راندمان کار دقت عملیات سمپاشی را فدای سرعت انجام کار ننمایند .

6-2  فشار سمپاش را به گونه ای تنظیم کنید  که فقط درختان اطراف خیابان را بدرستی پوششش دهد ، نه آن که  فشار بحدی باشد که ذرات سم مستقیماً به داخل حیاط خانه های اطراف خیابان ها ریخته شود . ویا درب وپنجره منازل را آلوده کند .

7-2  حداقل 48 ساعت قبل از عملیات سمپاشی با الصاق اتیکت های کوچک بر روی درب خانه ها ، ساکنین را از انجام این امر آگاه کنید .اطمینان داشته باشید ساکنین برای پیشگیری از خطر عوامل احتیاطی زیر را انجام می دهند :

الف : پرندگان خانگی وماکیان را از محیط بارش ذرات سم دور می کنند .

ب :  سبزی ها را به میزان کافی برای مصرف چند روز برداشت کرده و سطح باغچه ها را با پلاستیک می پوشانند .

ج : در اولین فرصت سطح درب وپنجره آلوده را با آب می شویند .

د : فرزندان خود را از خوردن میوه های سمی منطقه برحذر می دارند .

هرگز نگوئید  سال هاست کودکان ما این میوه وسبزی ها را خورده اند وهیچ اتفاقی  نیافتاده  . ممکن است امروز شما شاهد اثرات سوء سموم نباتی نباشید . اما بدانید که مصرف کنندگان در طول زندگی به ویژه  در دوران میانسالی دچار بیماری هائی می شوند که ریشه در مصرف امروز مواد آلوده دارد . پس با غرور بی جا وبدست خود جگر گوشه هایمان را به کام مرگ هدایت نکنیم .

 با احترام : بیژن پیوندی  / فروردین 1393

درباره sorkhe.net

انجمن رسالت قلم سرخه یکی از فعال ترین سازمانهای مردم نهاد در بیش از یک دهه اخیر می باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید

استعفای شهردار سرخه

شایعات چند روز اخیر مبنی بر رفتن شهردار از شهرستان سرخه امروز خبر استعفای ایشان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *