خانه / رویدادهای 96 / تظاهرات علیه رژیم پهلوی 4 ماه قبل از پیروزی انقلاب در سرخه آغاز شد

تظاهرات علیه رژیم پهلوی 4 ماه قبل از پیروزی انقلاب در سرخه آغاز شد

مبارزات و جانفشانی مردم غیور و انقلابی سرخه در ماه های قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، همواره یادآور رشادت های دلاورمردانی است که در عرصه های مختلف و پشتیبانی از انقلاب اسلامی حضوری پررنگ داشته و دارند.

حسین احسانی از مبارزان و انقلابیون دهه 50 است؛ فعالیت های انقلابی زیادی داشته است که از جمله آنها حضور در راهپیمایی های سال 57 است و در سرخه او به همراه تنی چند از انقلابیون دیگر جزء نخستین انقلابیون این شهرستان محسوب می شود.

وی در گفت و گو با خبرنگار ندای سرخه از شور و حال و هوای آن روزهای انقلاب در سرخه می گوید.

احسانی با بیان خاطراتی از آن دوران گفت: به طور جدی حدوداً چهار ماه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در زمستان 57 انقلابیون سرخه ای نیز بپا خاستند و با برپایی راهپیمایی های منسجم تر مخالفت خود را با رژیم طاغوت به طور علنی اعلام کردند.

این مبارز انقلابی اظهار کرد: نخستین راهپیمایی در سرخه از مزار شهدا آغاز و در تکیه بیرون دژ خاتمه یافت؛ سردسته و به قولی رهبر این راهپیمایان فردی به نام اسماعیل نجار بود(که اکنون رئیس مدیریت بحران کشور است)؛ این راهپیمایی در مزار شهدا با حدود 20 نفر از جوانان پرشور انقلابی آغاز شد و این جمعیت با فریادهای کوبنده “الله اکبر”خود وقتی به داخل شهر رسیدند برخی دیگر از مردم نیز با ما همراه شدند.

وی گفت: ما از خطرات این حرکات و فعالیت ها آگاه بودیم؛ اما دل را به دریا زده بودیم و گوش به فرمان ولی امر زمانمان امام خمینی(ره) با انگیزه از بین رفتن ظلم ظالمان به امید پیروزی قدم در این راه گذاشته بودیم و هیچ هراسی به دلمان راه نمی دادیم.

احسانی بیان کرد: بنده یادم هست در تمامی راهپیمایی های آن زمان حضور داشتم و هیچ چیز مانع من نبود؛ تا اینکه بحث ازدواج پیش آمد و همین امر باعث شد در یکی دو تا از راهپیمایی ها حضور نداشته باشم و اتفاقا در همان یکی از این راهپیمایی هایی که من نبودم بانک ملی سرخه را عده ای جوانان احساساتی آتش زدند و این شور و بلوا با حکومت نظامی در آن روز به پایان رسید.

این مبارز انقلابی گفت: حکومت نظامی تا روزهای قبل از پیروزی انقلاب در بهمن ماه 57 همچنان در سرخه ادامه داشت.

وی بیان کرد: یکی از رسم و رسومات این است که در شب چهارم عروسی خانواده عروس به منزل داماد می روند؛ یادم هست آن شب به دلیل حکومت نظامی بسیاری از مهمان ها نیامدند؛ آن شب سرکوچه رفتم تا ببینم اوضاع از چه قرار است؛ دیدم افسری در حال نگهبانی است و بلندگویی در دستش بود؛ تا مرا دید دستور ایست داد؛ من هم با عجله و به سرعت پا به فرار گذاشتم که در حین فرار کفش از پایم در آمد و به کلاه آن افسر خورد و اورا بسیار عصبانی کرد و این یک خاطره به یادماندنی از آن شب هایی است که حکومت نظامی در سرخه برقرار بود.

احسانی به خاطرات دیگری از آن روزها اشاره کرد و گفت: در مسجد امام جعفر صادق(ع) فعلی که در آن زمان مسجدی کوچک بود؛ بچه های انقلابی هر شب کشیک می دادند تا به نوعی اوضاع را کنترل کنند؛ یادم هست در شب 19 بهمن ماه 57 نوبت کشیک من بود؛ من از 11 شب تا یک بامداد نگهبانی دادم؛ و سپس به سمت تهران حرکت کردم؛ دلیل این سفر هم این بود که خیلی علاقه مند بودم که دیدار نیروهای هوایی با حضرت امام خمینی(ره) را از نزدیک با چشمان خود ببینم؛ در تهران به سمت مدرسه رفاه حرکت کردم؛ زمانی که رسیدم دیدم احدی آنجا نیست و از شلوغی روز گذشته هیچ آثاری وجود ندارد؛ پرسان پرسان علت جویا شدم؛ که گفتند امام راحل کسالت دارند.

وی گفت: من در اوج انقلاب در روز های 20 و 21 بهمن ماه در تهران بودم و در درگیری های انقلابیون علیه طاغوتیان حضور داشتم.

این مبارز انقلابی گفت: شعارهایی که هنوز هم در ذهنم از آن دوران به یاد دارم فریادهای محکم و کوبنده “الله اکبر”، “لااله الا الله”، “بختیار، بختیار، نوکر بی اختیار” “مرگ بر شاه”، “توپ، تانک، مسلسل بر ما اثر ندارد؛ حتی اگر شب و روز بر ما گلوله بارد”، “به کوری چشم شاه؛ زمستونم بهاره” و شعاری که به شوخی بین ما به زبان سرخه ای رایج بود”بی نفتی، بی گازی، بی پولی می کشیم؛ولی شاه تو را بیرون می کنیم؛ به داست هم بونیک چو شاه هم تا کوشنیم”.

احسانی در پایان به جوانان توصیه کرد: قدر این انقلاب را که با خون دل پدران و مادران و جوانان این مرز و بوم به دست آمده است؛ را بدانند.

وی گفت: شعارهای انقلاب، شعارهای امروز نیز هست و حرف همان حرف است و باید پیام و راه انقلاب ادامه یابد و نسل به نسل و سینه به سینه منتقل شود.

این مبارز انقلابی با تأکید بر اینکه باید هر لحظه و هر زمان مراقب دشمنی دشمنان باشیم و نگذاریم در ما نفوذ کنند، گفت: هنوز چند روزی از پیروزی انقلاب نگذشته بود که آنها با نفوذ در افرادی همچون بازرگان و بنی صدر؛ گروهک منافقین را تشکیل دادند و در کردستان جنگ و بلوا به پا کردند و سپس در طول هشت سال جنگ تحمیلی 16 هزار نفر از بهترین جوانان این مرز و بوم را به خاک و خون کشیدند و افرادی سرشناس ، انقلابی و نخبه همچون شهیدان مطهری، بهشتی، رجایی، باهنر را از این انقلاب ستادند و این دشمنان می خواستند ما را زمین گیر کنند؛ اما به حول و قوه الهی تا کنون توطئه هایشان به جایی نرسیده است.

احسانی تأکید کرد: آگاهی، بصیرت، ولایتمداری و مقاومت به همراه ایمان و تقوا در برابر توطئه ها از مهمترین لوازم جنگ نرم امروز است.

درباره sorkhe.net

انجمن رسالت قلم سرخه یکی از فعال ترین سازمانهای مردم نهاد در بیش از یک دهه اخیر می باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید

کمربند سبز سرخه با کاشت ۳۰۰۰ اصله درخت اجرا می‌شود

فرماندار سرخه بابیان اینکه طرح کمربند سبز این شهرستان در راستای زیباسازی و بهسازی فضای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *