خانه / رویدادهای 96 / موزه مسجد چهل ستون سرخه به آثار کمال‌الملک مزین شد

موزه مسجد چهل ستون سرخه به آثار کمال‌الملک مزین شد

به همت مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، تصویرهای آثار نقاشی محمد غفاری ملقب به «کمال‌الملک» در قالب نمایشگاهی سیار در موزه مسجد تاریخی چهل ستون سرخه به نمایش درآمد.

76 اثر منتخب از مجموعه آثار استاد کمال‌الملک در موزه‌های ایران که بر روی بوم به چاپ رسیده است، در قالب این بسته نمایشگاهی بیرونی کتابخانه و موزه ملی ملک؛ به این موزه استان سمنان ارسال شده است.
این نمایشگاه در آستانه سال‌روز پیروزی انقلاب اسلامی، با هدف بزرگداشت یوم‌الله دهه فجر، معرفی نفایس موزه ملی ملک؛ نخستین موزه وقفی- خصوصی کشور، اشاعه فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی در جای جای این آب و خاک، بالا بردن سطح ذوق و سلیقه اقشار مختلف مردم و معرفی نقش وقف در حفظ آثار هنرمندان برجسته کشور دایر شده است.
بسته نمایشگاهی نقاشی‌های استاد کمال‌الملک؛ نقاش بزرگ دوره قاجار با توجه به تابلوهایی که از این هنرمند در موزه ملی ملک و دیگر موزه‌های کشور نگهداری می‌شود، تهیه شده است تا بازدیدکنندگان در اقصی نقاط کشور بتوانند با این نقاش نام‌آور و آثارش بیشتر آشنا شوند.
پرتره‌های کمال‌الملک در سنین مختلف و تابلوهایی با عناوین بانویی در حال مطالعه، نمایی از کوه‌های شمیران، مشهدی ناصر، مرد جوان انگلیسی و پیرمرد در حال مطالعه، از جمله آثار نمایشگاه حاضر است که برخی از آن‌ها در تالار آثار خاندان غفاری و کمال‌الملک موزه ملی ملک نگهداری می‌شود.
بسیاری از این آثار توسط حاج حسین آقا ملک؛ واقف و بنیان‌گذار کتابخانه و موزه ملی ملک، وقف این موزه ملی شده است. همچنین موزه ملی ملک، یکی از سه موزه نخست کشور به‌ شمار می‌رود که دارای بیشترین آثار کمال‌الملک است.
مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با توجه به وقف‌نامه این واقف بزرگ معاصر کشور، امکان خروج هیچ کدام از آثار کتابخانه‌ای و موزه‌‌ای را از این موقوفه ندارد. از این رو با ابتکار و سلیقه هنری کارشناسان خود و بهره‌گیری از نفایس موجود در گنجینه تاریخی ملک، این بسته‌های نمایشگاهی را طراحی و آماده کرده است.
مراکز فرهنگی و آموزشی کشور می‌توانند با هماهنگی با این موقوفه واقع در تهران، میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد، به ‌صورت رایگان از این بسته‌های نمایشگاهی استفاده کنند.
نمایشگاه آثار منتخب کمال‌الملک، از 15 تا 22 بهمن 1396، در موزه مسجد چهل ستون سرخه واقع در خیابان محرم این شهرستان پذیرای علاقه‌مندان است و در صورت استقبال، مدت برگزاری آن تا نوروز 97 در این مسجد تاریخی دوره صفویه که در حال حاضر به عنوان موزه فعالیت می‌کند، تمدید خواهد شد.

درباره sorkhe.net

انجمن رسالت قلم سرخه یکی از فعال ترین سازمانهای مردم نهاد در بیش از یک دهه اخیر می باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید

کمربند سبز سرخه با کاشت ۳۰۰۰ اصله درخت اجرا می‌شود

فرماندار سرخه بابیان اینکه طرح کمربند سبز این شهرستان در راستای زیباسازی و بهسازی فضای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *