خانه / رویدادهای 96 / بانویی که تار عشق را بر پود زندگی اش می بافد

بانویی که تار عشق را بر پود زندگی اش می بافد

فاطمه فخرو از بافندگان و حوله بافان سرخه ای است، مهمترین هدفش را احیا و زنده ماندن این هنر قدیمی در سرخه عنوان کرد و گفت: دوست دارم هنری که به شدت به آن علاقه مندم را به دیگر بانوان نیز بیاموزم.

فاطمه فخرو از بانوان توانمند و هنرمند سرخه ای گفت: از سال 93هنر حوله بافی را فرا گرفتم و و خدا را شکر می کنم و از این کارم راضی هستم.

وی گفت: مادرم نیز از حوله بافان قدیمی سرخه است؛ وقتی که من این هنر را آموختم مادرم بسیار خوشحال شد.

این بانوی هنرمند با اشاره به اینکه در ظرف مدت یک ماه و نیم با مربیگری صدیقه حمزه تمام رموز حوله بافی را آموختم، اظهار کرد: در آزمون مرکز فنی و حرفه ای در سمنان شرکت کردم و خوشبختانه با نمره ای بالا در دو امتحان کتبی و عملی قبول شدم و پس از سه ماه نیز گواهینامه ام را از میراث فرهنگی سرخه دریافت کردم.

فخرو بیان کرد: با همکاری محسن فائز و ابراهیم فیض کارگاهی را راه انداختم و یک خانه قدیمی را در خیابان شهید حسنان اجاره کردم و مدت کمتر از سه سال در آنجا کار می کردم و 15 نفر را نیز در آنجا آموزش دادم و الان هر کدامشان برای خودشان از این طریق امرار معاش می کنند.

وی با بیان اینکه هنر حوله بافی درآمدش خوب است؛ به شرط اینکه کار با کیفیت ارائه شود و وقت صرفش شود، گفت: جرقه راه اندازی کارگاه حوله بافی از اینجا زده شد که در نمایشگاهی که در پلیس راه برپا شد با دو تن از بانوان کارآموز در آنجا به خوبی کارهایمان به فروش رفت و همین انگیزه شد که کارم را رونق و توسعه دهم.

فخرو بیان کرد: در حال حاضر زیرزمین خانه ام را کارگاه کرده ام؛ چون کوچک است کارآموزی ندارم و قصد دارم در آینده ای نزدیک کارگاهی بزرگ را دومرتبه راه اندازی کنم.

وی اظهار کرد: اینکه به دنبال این هنر رفتم قصدم کسب درآمد نبود؛ چون احتیاج مالی ندارم؛ فقط و فقط علتش علاقه ام به این هنر و احیای آن بود؛ بنابراین به آن دسته از جوانانی که یا علاقه دارند و یا دنبال کسب درآمد هستند؛ پیشنهاد می کنم به این  هنر روی بیاورند.

این بانوی هنرمند گفت: کارهای ما قالبش حوله های تزئینی برای آشپزخانه، روبالشتی، حوله استخری، رومبلی، رو فرشی، رو یخچالی، سرویس عروس و آشپزخانه و جانماز است و باید بگویم الان تنوع در کارها بهتر و بیشتر شده است و بسیاری علاوه بر بافت ساده به دنبال بافت های تزئینی هستند.

فخرو که داشتن علاقه را فاکتوری مهم برای هرکاری می داند گفت: برنامه ریزی می کنم که کار حوله بافی به زندگی ام و خانواده ام لطمه ای وارد نکند.

 

درباره sorkhe.net

انجمن رسالت قلم سرخه یکی از فعال ترین سازمانهای مردم نهاد در بیش از یک دهه اخیر می باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید

کمربند سبز سرخه با کاشت ۳۰۰۰ اصله درخت اجرا می‌شود

فرماندار سرخه بابیان اینکه طرح کمربند سبز این شهرستان در راستای زیباسازی و بهسازی فضای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *