خانه / آداب و رسوم / بافت خرسک با اشکال هندسی در افتر

بافت خرسک با اشکال هندسی در افتر

به گزارش خبر بانو : روستای افتر در ۳۱کیلومتری استان سمنان و۲۰کیلومتری شمال شهرستان سرخه که در سکوت وآرامشی وصف ناپذیر ،زادگاه هنرهای زیبا که شاید نتوان نمونه ی کوچکی از آنرا در آن حوالی یافت.

این روستا سرزمین دختران وزنانی است که هنر بافت فرش را از مادران خود به ارث برده اند که آنرا شایسته ی معرفی به جهان کرده است .

چند روز پیش که بافندگان برای معرفی دست بافتهایشان درخواست کردند بیش از چند ساعت به تصاویر قالیچها خیره شده بودم به جلوه رنگها وکنار قرار هم قرار دادن رنگهای سردوگرم ،به هماهنگی وتوازن نقوش که پدید آمده از ذهن عزیزان وآن معرفی قالی خرسک است.

بافت قالی خرسک در روستای افتر ، از زیبا ترین هنر های این منطقه است چون از مواد اولیه تا بافت و نقش نگارش ان ، مسیر ویژه ای را طی می کند .

تا رو پود و گره ان از پشم خالس گوسفند تولید و رنگ هرگره (گجک) از رنگ های مختلف وزیبا تهیه می شود و گفتنیست که پشم را با دستانه هنر مندانه ی خود رنگ میکند و همین موضوع است که به فرش بهایی خاص می دهد.

نکته ی قابل توجه اینکه بافندگان از نقشه استفاده نمیکند و همه را از حفظ می دانند و رنگ آمیزی ان را به سلیقه ی خود انتخاب میکنند و خوب میدانند که امر فرش با هر طرح و نقشی که باشد طولانی است و ذهن و قوه ی درک هنر مندان را باید پاس داشت .

این فرشها در اندازهای مختلف (۵/۱)و(۲) متر بافته میشود .آنها رواندازهای مختلفی  برای گرم کردن خود در زمستان میبافند .

شانه،  چوب کار،  نخ فرنگ ، پشان لل ،  سره زی وگل میخ  از جمله وسایل کار هنرمندان است.

بافته های ایشان ،شاهکار زیبایی است که فلسفه ی حیات است . در این تصاویر راههای پر فراز و نشیب زندگی است که به صورت اشکال هندسی کوچک وبزرگ تجسم شده است .

شایان ذکر است که مدت بافت این خرسکها تقریبا یک هفته است.

درباره sorkhe.net

انجمن رسالت قلم سرخه یکی از فعال ترین سازمانهای مردم نهاد در بیش از یک دهه اخیر می باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید

شو نشینی

همانطور که احتمالاً می دانید برنامه زنده شونشینی هرهفته در سیمای سمنان به یکی از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *