خانه / ویژه / ویژه / عبور ممنوع!

ویژه / عبور ممنوع!

داشتم کتاب سرزمین آفتاب را ورق می زدم که رسیدم به این جملات:
«… در سرخه آن روزگاران نیز عده ای …. که وجود حضرت آیت الله فیض را به زیان منافع خویش می دیدند، با آزار و اذیت فراوان و تهمت های ناروا ، شیخ را آماج حملات خویش قرار دادند و ایشان سر انجام در سال ۱۳۲۰ هجری شمسی، سرخه را ترک گفت و تا پایان عمر خویش در سمنان رحل اقامت افکند…»
همیشه این متن را که می خواندم مردم آن زمان شهرم را متهم می کردم که چه راحت نعمت بزرگی همچون آیت الله فیض را از دست دادند و از مهاجرت او جلوگیری نکردند. همان کسی که با اصرار مردم از نجف به سرخه آمده بود.از شرایط و دلایل روشن مهاجرت به سمنان چیزی نمی دانستم اما معتقد بودم تاریخ در مورد مردم آن زمان قضاوت خوبی ندارد.

ابتدای دهه ۸۰ برگزاری نماز جماعات مساجد شهر و کارهای دینی مردم به دلیل کهولت سن ائمه جماعات خود، به مشکل برخورده بود.مردم هم نزد علمای همشهری خود که در قم ساکن بودند رفتند تا آنها رحل اقامت در سرخه بیفکنند. چند نفر از آنها به خاطر کمبود روحانی در شهر از موقعیتی که در قم داشتند، گذشتند و به موطن خود برگشتند. پس از آن برخی مساجد رونقی دوباره پیدا کرد. حالا تاریخ دوباره تکرار شده است. یکی از همین علما تصمیم گرفته است به قم بازگردد. کسی که قطعاً حتی یک نفر هم در شهر پیدا نمی کنی که غیر از خوبی از او چیزی بگوید. پرداختن به دلایل این تصمیم در مجال این قلم نمی گنجد. شاید هم خیلی ها مثل ما دقیقاً از جزئیات دلایل خبری نداشته باشند.
به نظر نگارنده از اواخر سال ۹۰ نشانه هایی از ایجاد برخی شکاف ها مشاهده می شد اما آنچه سال ۹۲ دیده شد بیشتر از شکاف بود و به نوعی به تقابل بین دو دسته افراد کشیده شده بود. تمام آن شکاف ها اکنون به جایی رسیده است که یکی از علما به این تصمیم رسیده است. اما آنچه جالب است این اختلاف نظرها به عموم مردم ربط زیادی نداشته است و فقط در بین افرادی معدود شکل گرفته است. غرور،بدبینی، تهمت،تملق، خبرچینی و غیبت جرقه هایی است که در محیط مذهبی مانند این شهر می تواند به آتش افکنی منجر شود.

اما وظیفه ی ما چیست؟
اولین قدم را باید خود روحانیون شهر بردارند. آنها بدانند که اگر از کنار این مسئله راحت گذر کنند فردا روزی قداست لباس خود را شاید از دست بدهند. روحانیون نیز در مقابل این تصمیم ایستادگی کرده و به طور رسمی مخالفت خود را بیان کنند.
اگر جایی اشتباهی از هر کسی سر زده عذرخواهی کرده و در پی جبران آن برآید. هر فرد اخبار و اطلاعاتی که می شنود فقط از افرادی خاص دریافت نکنند چه بسا دلهایی مریض درون ظاهر دیندار افراد باشد.
مردم نیز باید تا جای امکان با درخواست از همه ی روحانیون و این روحانی معزز، برای منصرف کردن او تلاش نمایند. چرا که تاریخ در مورد ما قضاوت می کند.
پی نوشت: جزئیات ماجرا را آن که باید بداند، می داند.

درباره sorkhe.net

انجمن رسالت قلم سرخه یکی از فعال ترین سازمانهای مردم نهاد در بیش از یک دهه اخیر می باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید

ویژه / سونامی کویر در راه است

سونامی کویر در راه است چند سالی است عده ای در ناز ونعمت در خوابند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *