چهارشنبه , ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
خانه / اخبار سرخه / اخبار سال 92 / روزشمار انقلاب و فعالیت های مردم سرخه

روزشمار انقلاب و فعالیت های مردم سرخه

بیان روز شماری از حوادث ماه های پایانی حکومت طاغوت می تواند تصاویری از آن روزهای به یاد ماندنی را در خاطره ها ماندگار کند:

  ۲۲/۷/۱۳۵۷ : گروهی از مردم سرخه بعد از ادای نماز جماعت، تظاهراتی برپا کردند و طی آن شیشه بانک ها را شکستند.تظاهر کنندگان، با دخالت مأموران ژاندارمری متفرق شدند.در این درگیری پانزده نفر از اهالی سرخه دستگیر و تحویل هنگ ژاندارمری سمنان شدند و پس از چهل و هشت ساعت بازداشت و شکنجه، آزاد شدند.

 ۳۰/۷/۱۳۵۷ : در این روز فرهنگیان سرخه، طی طوماری اعلام کردند به عنوان پشتیبانی از معلمان، دبیران و دانش آموزان غرب کشور، خصوصاً کرمانشاه، سنندج، خرم آباد، تهران و قم، تا تحقق خواسته های بر حق و قانونی دانش آموزان در سر کلاس های درس حاضر نمی شوند و اعتصاب می کنند.

  ۱۴/۸/۱۳۵۷ : کارکنان شهرداری سرخه به پاس همدردی با ملت عزیز ایران وپشتیبانی از فرهنگیان سرخه، قطعنامه ای را در ده ماده صادر کرده، دست از کار کشیدند و اعلام اعتصاب کردند.

  ۱۰/۹/۱۳۵۷ : به مناسبت شب اول محرم، مردم سرخه هم صدا با دیگر هم وطنان خود به منظور اعتراض به دولت شریف امامی به پشت بام ها رفتند و با سردادن شعارهای سیاسی و بانگ تکبیر، شکل تازه ای از اعتراض خود را به وابستگان رژیم پهلوی و دولت موقّت نشان دادند.

  ۱۹/۹/۱۳۵۷ : مردم متدّین سرخه، در بامداد روز تاسوعا، پس از اجتماع در مساجد،در حالی که پلاکارد هایی که روی آنها آیاتی از کلام الله مجید و شعارهای ضد رژیم نوشته شده بود در دست داشتند، ضمن سردادن شعارهای تند سیاسی، تنفّر و انزجار خود را نسبت به رژیم حاکم اعلام کردند.

 ۱۰/۱۰/۱۳۵۷ : به دنبال تظاهرات مردم سرخه پس از نماز مغرب و عشا، مأموران ژاندارمری سرخه با تیراندازی به سوی مردم، سه تن را زخمی کردند.

   ۱۲/۱۱/۱۳۵۷ : مردم سرخه، روز ورود امام عزیز را به ایران جشن گرفتند و به شادی و سرور پرداختند.

   ۱۹/۱۱/۱۳۵۷ : نیروهای ژاندارمری از پاسگاه سرخه گریختند و نیروهای مبارز پاسگاه را تصرف کردند.

  ۲۲/۱۱/۱۳۵۷ : مردم به خیابان ها ریختند و با شادی و پای کوبی، پیروزی انقلاب را جشن گرفتند.[۱]۱- مروری بر مبارزات قهرمانانه مردم استان سمنان ـ روابط عمومی اداره ی ارشاد ملّی استان سمنان ـ بهمن ماه۱۳۵۸

درباره sorkhe.net

انجمن رسالت قلم سرخه یکی از فعال ترین سازمانهای مردم نهاد در بیش از یک دهه اخیر می باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید

دیدار با خانواده مرحوم استاد عباسعلی اسلامی در خصوص تدوین کتاب اشعار ایشان

جلسه تعاملی اعضای شورای مرکزی انجمن رسالت قلم با خانواده مرحوم استاد عباسعلی اسلامی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *