خانه / تاریخ، جغرافیا و مشاهیر / آیت الله اشرف سرخه ای

آیت الله اشرف سرخه ای

آيت الله اشرف سرخه اي

شيخ اسماعيل اشرف فرزند حاج علی اكبر سرخه اي از علما و فضلاي بنام اخير است.وي در سرخه ديده به جهان گشود.مقدمات وسطح را نزد مدرسين حوزه ي علميه ي سرخه به پايان رسانيد. سپس به قصد ادامه ي تحصيلات با خانواده خود به عتبات عاليات رفت. ورود ايشان به نجف اشرف همزمان با اواخر عمر شريف استاد معظّم، علامه بزرگوار شيخ مرتضي انصاري ـ رحمه الله عليه ـ بود بنابراين مدت كوتاهي را از محضر آن بزرگوار مستفيض شد، سپس از درس آيت الله ميرزا حسن شيرازي بزرگ خوشه چيني كرد و نزديك به سی سال در مدارس نجف اشرف به تحصيل و تدريس پرداخت.

مرحوم شيخ اسماعيل اشرف سرخه اي با مرحوم حاج سيد حسن اصفهاني و مرحوم حاج شيخ عبدالكريم، همدرس و همزمان بوده و از شاگردان زبده و مبرّز ميرزا حسن شيرازي بوده است.

نامبرده پس از اخذ درجه ي اجتهاد از طرف مرحوم آيت الله شيرازي به سرخه مراجعت كرد. در مدت اقامت خود در سرخه مورد توجه و مراجعه عمومي مردم خطه ي سمنان تا خراسان بود و وجوه سهم امام نواحي مذكور توسط ايشان اخذ مي گرديد.دقت و توجه وي در اين امر زبانزد بود. مرحوم آقا بزرگ تهراني در مورد ايشان مي نويسد:

«وي نهايت تقوي و پرهيزگاري را داشت و از وجوه شرعي براي گذراندن زندگي هيچ بهره اي نمي برد و به اجرتي كه از عبادت استيجاري دريافت مي نمود با قناعت بسيار اكتفا مي كرد.»

آيت الله شيخ اسماعيل سرخه اي پس از يك عمر تحصيل و تهذيب و تعليم علوم ديني در سال1280 ه.ش دارفاني را وداع گفت.

درباره sorkhe.net

انجمن رسالت قلم سرخه یکی از فعال ترین سازمانهای مردم نهاد در بیش از یک دهه اخیر می باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید

پوستر شهدای روستای افتر

اَفتَر یا هَفدَر[۱]یکی از روستاهای شهرستان سرخه در استان سمنان ایران است. این روستا که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *