پنج شنبه , ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
خانه / رویدادهای 96 / سمنان ، نگین کویر ایران آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی

سمنان ، نگین کویر ایران آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی

استان سمنان با برخورداری از آثار و ابنیه های تاریخی، جاذبه های طبیعی زیبا در تعطیلات نوروزی پذیرای میلیون ها مسافر و گردشگر داخلی و خارجی است.

صادقی کارشناس میراث فرهنگی استا سمنان در مصاحبه با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت : در استان سمنان بیش از هزار آثار تاریخی شناسایی شده که تاکنون بیش از ۸۰۰ اثر تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
در این گزارش با جاذبه های طبیعی و تاریخی استان سمنان این دیار چهار فصل آشنا شوید.
* شهرستان سمنان
شهرستان سمنان در دامنه جنوبی رشته کوه های البرز واقع شده است، بهترین آثار تاریخی سمنان نظیر میدان ارگ، موزه حضرت، مسجد امام و مسجد جامع، بازار تاریخی و خانه تدین در مرکز این شهر واقع شده است.

دروازه ارگ: دروازه ارگ بازمانده ارگ حکومتی سمنان است و در دوران ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است.

بافت تاریخی سمنان: یکی از آثار بافت تاریخی سمنان ، بازار آن است که یادگار دوران قاجار است و دیگر آثار این بازار مربوط به دوره های صفوی؛ ایلخانی؛ تیموری است و بازار شیخ علاءالدوله، تکیه پهنه ، مسجد جامع سمنان ، منار مسجد مربوط به دوره غزنوی – سلجوقی، شبستانش ایلخانی، ایوانش تیموری و کتیبه هایش صفوی است.

مسجد امام(ره) یا مسجد سلطانی از دیگر آثار این شهرستان است که دارای چهار ایوانی در دوره قاجار ساخته شده و کمتر مسجدی در ایران است که در دوره قاجار اینچنین مفصل و پر پیرایه ساخته شده است.
سمنان ، نگین کویر ایران آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی

خانه تدین از دیگر جاذبه های دیدنی سمنان مربوط به دوره قاجاری است که با دیدن آن آرامش را به ارمغان می برید.

یکی دیگر از جاذبه های واقع شده در بافت تاریخی سمنان، آستان مبارک حضرت یحیی بن موسی(ع) یا به قول محلی های سمنانی، امامزاده یحیی است و فرزند بلافصل حضرت موسی بن جعفر(ع) امام هفتم شیعیان است، قدمت گنبد عظیم بقعه که بر بالای حرم استوار است مربوط به قرن هشتم و دوران مغول است.

بقعه پیغمبران: این بقعه، مدفن دو پیامبر به نام های سام و لام نبی است که گفته شده از فرزندان نوح پیغمبر هستند.

مقبره پیغمبران درقله کوهی به همین نام در ۲۱ کیلومتری از جاده اصلی تهران-مشهد و منشعب از کیلومتر شش محور سمنان- دامغان است.

کاروانسرای آهوان: این کاروانسراها در ۳۶ کیلومتری شرق سمنان و در جوار جاده واقع شده اند.

**شهرستان گرمسار
فاصله گرمسار تا تهران ۹۵ کیلومتر و تا مرکز استان سمنان ۱۱۰ کیلومتر است.

از آثار تاریخی این شهرستان می توان به امامزادگان طاهر و مطهر (ع)کوشک، تپه غول آباد، تپه ملک آباد، قلعه استوناوند،کاروانسرای ایوانکی اشاره کرد.

کاروانسرای ایوانکی: این کاروانسرا در ۲ کیلومتری جنوب شهر ایوانکی و سه کیلومتری جاده ترانزیت تهران – مشهد قرار دارد که این کاروانسرا یکی از کاروانسراهای زیبا دوره صفوی در استان سمنان است.
سمنان ، نگین کویر ایران آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی

امامزاده عاقب ، امامزاده علی ابراهیم ، امامزاده علی اسماعیل، آب انبار ، معادن نمک ، یخچال قدیمی و در داخل شهر آسیاب آبی از جاذبه های اطراف این کاروانسرا و ایوانکی است.

کاروانسرای زیبا و تاریخی قصر بهرام، حیات وحش و مناظر بکر طبیعی، کاروانسرای عین الرشید در دو کیلومتری جنوب غرب کاروانسرای قصر بهرام، بنای حرمسرا حدود ۵۰۰ متری جنوب شرق قصر بهرام، آبراه سنگی و سفال، حوض قیلوله در۱۷ کیلومتری جنوب قصر بهرام و در ادامه مسیر کاروانسرای عین الرشید از جمله جاذبه هایی است که با سفر به قصر بهرام می توانید از دیدنشان لذت ببرید.

آب انبار بزرگ گرمسار واقع در مرکز شهر گرمسار یکی از بزرگترین آب انبارهای منطقه و مربوط به دوره قاجاری است.

** شهرستان سرخه
تلخاب: چشمه معدنی تلخاب شامل دو چشمه است که محدوده ای استخری شکل را به وجود آورده است و از جمله خواص درمانی این چشمه درمان سردرد، درد چشم، یرقان، کهر، زردی و رفع گرمی بدن است.

آستان مقدس امام زادگان سیدرضا(ع) و سیدعلی اکبر(ع) لاسجرد نیز از جاذبه های اطراف کاروانسرای لاسجرد است.

خانه ساسانی: از این خانه که به خانه بادگیر لاسجرد نیز معروف است در روستای لاسجرد می توانید دیدن کنید، خانه ساسانی در دوره قاجاریه ساخته شده و دارای یک حیاط، آب انبار، اندرونی، بیرونی و هشتی است.
سمنان ، نگین کویر ایران آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی

امامزاده شاه محمدزید: بقعه امامزاده شاه محمدزید(ع) در ادامه مسیر در دهستان لاسجرد و در روستای جوین قرار دارد و این امامزاده از فرزندان امام حسین مجتبی(ع) است.

مسجد جامع و چهلستون، خانه حاج حشمت اللشکر پیوندی از جمله آثار تاریخی واقع در مرکز شهر سرخه است.

**شهرستان مهدیشهر

غار دربند: این غار با ۱۴۰ میلیون سال عمر دومین غار آهکی بزرگ در ایران است. در ادامه مسیر به منطقه دربند از درخت گردوی کمان رستم، موزه عشایر ایل سنگسر، امامزاده قاسم زیارت و کافر قلعه واقع شده است.
سمنان ، نگین کویر ایران آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی

منطقه حفاظت شده پرور: در ۴۶ کیلومتری شمال مهدیشهر واقع شده که دارای جنگل های زیبای اورَس (سرو کوهی)، مراتع سر سبز تنوع بی نظیر حیات وحش است و امامزاده سید تاج الدین،حمام وگورستان پرور از مهم ترین آثار تاریخی این روستاست.

** شهرستان دامغان
بسیاری از آثار تاریخی مهم این شهرستان در مرکز این شهر واقع شده از باروی تاریخی گرفته تا بازار از آثار واقع در بافت تاریخی دامغان است که با صرف یک روز وقت می توانید از این آثار بازدید کنید.

چشمه علی ، باروی تاریخی، بازار تاریخی، پیرعلمدار، تاریخانه، تپه حصار، مجموعه امامزاده جعفر و خانه لطفی، مسجد جامع، مسجد تاریخانه ، بقعه امامزاده جعفر(ع) از دیگر آثار تاریخی این شهرستان هستند.

پیرخوشدر کلاته رودبار: منطقه گردشگری پیر خوشدر در پنج کیلومتری شمال شهر کلاته رودبار واقع شده و مسیر شهر تا چشمه، یک محور گردشگری زیبا و مفرح با مناطق بدیع و مسیر حرکت آب است.

غارشیربند: یکی از زیباترین غارهای ایران و در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی دامغان واقع شده است که دهانه غار در کمرکش کوهی صخره ای که از بستر رودخانه ۵۰ متر ارتفاع دارد واقع شده است و  زمین شناسان قدمت سنگه و ستونهای این کوه و غار را به ۱۳۶ تا ۱۹۰ میلیون سال قبل نسبت می دهند.

 سمنان ، نگین کویر ایران آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی

برج طغرل: این برج که در ۱۸ کیلومتری شرق دامغان و در نزدیکی جنوب روستای مهماندوست و در بین راه دامغان شاهرود واقع شده است.

** شهرستان شاهرود
کاروانسرای ده ملا: این کاروانسرا از جمله کاروانسراهای شاه عباسی است که در مجاورت جاده شاهرود به دامغان (۲۲ کیلومتری غرب شاهرود) قرار دارد و کاروانسرایی چهار ایوانی و دارای ۳۴ حجره است.

موزه، بازار تاریخی، خانه یغمایی ها، تکیه برنجی و موزه آب، پارک جنگلی آبشار از دیگر آثار تاریخی و طبیعی این شاهرود است، کوتاه ترین فاصله کویر تا جنگل در این شهرستان قرار دارد.

مجموعه تاریخی بسطام: مجموعه تاریخی بسطام و آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی است که آرامگاه دو عارف بزرگ و نامدار ایران هستند.

مجموعه بسطام در شش کیلومتری شمال شاهرود در مسیر شاهرود- آزادشهر قرار دارد و واقع در شهر زیبای بسطام است، زیارت آرمگاه این عارفان حال و هوای دیگری دارد.

در این مجموعه مرقد و خانقاه متعلق به ابویزید طیفور بی عیسی بن سروشان بسطام ملقب به سلطان العارفین و از عرفای نامی و مشهور ایران در قرن سوم هجری قمری قرار دارد.

مجموعه بایزید بسطامی شامل : خانقاه بایزید، رواق صفوی ، منار بسطام، مسجد بایزید بسطامی ، مسجد بسطام ، امامزاده محمد ، برج کاشانه، گنبد غازان خان و مدرسه شاهرخیه است.
سمنان ، نگین کویر ایران آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی: خرقان در ۳۴ کیلومتری شمال شاهرود قرار دارد و علاوه بر جاذبه های طبیعی، بنای آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در این منطقه قرار دارد. بنای آرامگاه این عارف نامی قرن چهارم و پنجم هجری قمری در روستای قلعه نو خرقان قرار دارد و محراب زیبای این بنا که متعلق به دوره ایلخانی است.

جنگل ابر: منطقه ابر در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان شاهرود قرار دارد و این منطقه که به نام جنگل های ابر معروف است در ارتفاعات آن به طور عمده به صورت چمنزار و یا مراتع مشجر و در پایین دست آن به جنگل با گونه های متنوع دیده می شود ودر جنگل ابر می توانید گام زدن روی ابرها را تجربه کنید.

پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق: در انتهای مسیر جاده شاهرود- آزادشهر قرار دارد و این منطقه دارای چشم اندازهای متنوع و تنوع اکوسیستمی فراوان است،گونه های بارز حیات وحش منطقه: قوچ و میش، کل و بز، یوزپلنگ، آهو، گورخر، خرس قهوه ای، گربه وحشی، تیهو و گونه های گیاهی بارز: بلوط، افرا، ارس، طاق، گون است.

**شهرستان میامی
کاروانسرای شاه عباسی، مسجد آقایان، محله تاریخی، حمام آقایان: یکی از جاذبه های واقع در بافت تاریخی میامی، محله تاریخی آقایان است و محله آقایان دارای حمام، مسجد، آب انبار و کاروانسرای تاریخی است.

آرامگاه شیخ حسن جوری: یکی از رهبران نهضت سربداران بود و شیخ حسن جوری از رهبران سیاسی و مذهبی قرن هفتم هجری بود که به دست وجی الدین مسعود در سال ۷۴۵ به شهادت رسید.

مسجد جامع و آرامگاه ابن یمین فرومدی: روستای هدف گردشگری فرومد در منتهی الیه شرقی شهرستان میامی کیلومتر ۱۱۵ مسیر میامی به سبزوار واقع است، فرومدی شاعر معروف و قطعه سرای بزرگ زبان فارسی است.
سمنان ، نگین کویر ایران آماده پذیرایی از میهمانان نوروزی

دشت شقایق و آفتابگردان کالپوش : جنگل های کالپوش و دیمزارهای منطقه کالپوش در ۱۲۰ کیلومتری شمال میامی واقع اند و این منطقه در فصل بهار مملو از شقایق و در فصل تابستان مملو از آفتابگردان می شود.

آبشار و جنگل نام نیک: برای دستیابی به منطقه نام نیک از میامی جاده ای آسفالته به سمت شمال منشعب می گردد که به سمت حسین آباد کالپوش می رود و مسیر پر پیچ وخم ودر برخی نقاط پر شیب حسین آباد را پیموده تا پس از ۵۶ کیلومتر به چشمه نیک برسید.

درباره sorkhe.net

انجمن رسالت قلم سرخه یکی از فعال ترین سازمانهای مردم نهاد در بیش از یک دهه اخیر می باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید

کمربند سبز سرخه با کاشت ۳۰۰۰ اصله درخت اجرا می‌شود

فرماندار سرخه بابیان اینکه طرح کمربند سبز این شهرستان در راستای زیباسازی و بهسازی فضای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *