خانه / رویدادهای 95 / رشد چشمگیر صدور سند مالکیت و انفال در اداره منابع طبیعی سرخه

رشد چشمگیر صدور سند مالکیت و انفال در اداره منابع طبیعی سرخه

رئیس اداره منابع طبیعی سرخه با اشاره به آغاز پروژه ساماندهی چرای دام در مراتع و مدیریت کنترل پروانه چرای دام در این شهرستان، گفت: به۴۰ پرونده تخلف و تصرف اراضی ملی رسیدگی شد.

 حمید همتی ضمن اشاره به آغاز اجرای پروژه بزرگ ساماندهی چرای دام در سرخه، ابراز داشت: این طرح در سطح یک هزار و ۵۰۰ هکتار از مراتع و منابع طبیعی شهرستان انجام می شود.

وی افزود: هدف از اجرای این طرح حفاظت ویژه از مراتع طبیعی و منابع خدادادی محسوب می شود که اجرای آن در دستور کار جدی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سرخه قرار گرفته است.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری سرخه گفت: رسیدگی به۴۰ پرونده تخلف و تصرف اراضی ملی شامل تخلفات مازاد و اراضی ملی توسط این اداره انجام شده است.

همتی افزود: در شهرستان سرخه واگذاری ۷۰فقره اراضی ملی شده به مساحت ۱۰۰هکتار برای استفاده در طرح های کشاورزی و مرغداری با همکاری سازمان جهاد کشاورزی انجام شده است.

وی از رشد چشم گیر صدور سند مالکیت و انفال در سال گذشته نسبت به سنوات پیشین خبر داد و گفت: در سال ۹۴، ثبت سند ۴۸۵هزار هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی شهرستان پیگیری و دریافت چهار سند اراضی ملی به نام دولت صورت گرفته که این میزان از مجموع تعداد سندهای صادر شده توسط منابع طبیعی منطقه در یک دهه گذشته بیشتر است.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری سرخه درباره نحوه اجرای طرح کاداستر در دولت یازدهم نیز توضیح داد: با اجرای این طرح بسیاری از موارد جعل اسناد، خرید، فروش و اشتباه در تشخیص ملی بودن یا نبودن اراضی پیش نخواهد آمد که این از مهمترین مزایای کاداستر است.

درباره sorkhe.net

انجمن رسالت قلم سرخه یکی از فعال ترین سازمانهای مردم نهاد در بیش از یک دهه اخیر می باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید

اجرای طرح ارتقای کیفیت آب آشامیدنی سرخه

مدیر شبکه آب و فاضلاب سرخه گفت: کیفیت آب شهرستان سرخه با نصب یک دستگاه …

۲ نظرها

 1. معادن خرد مراتع طبیعی سرین گران ونه سردره روستای ایج را میبلعد
  • اقداماتی که با یک مجوز اکتشافی از بین می‌رود
  ۱-بذرپاشی تخم گیاهان دارویی باریجه وسریش که با همکاری اهالی وبسیج روستا انجام شد از بین میرود
  ۲-آبش‌خورومناطق چرای شکار حیوانات وحشی از بین میرود
  ۳- آسیب جاده های دسترسی به معادن کمتر از فعالیت اکتشافی نیست
  ۴-جریان آبی ومسیر آبراه ها را برهم میزند وتعادل زمین را برهم میزند وامکان جبران وجود ندارد
  آلودگی صوتی و ناامنی که در اثر تردد بیش از حد انسان‌ها و وسایل نقلیه در این منطقه ایجاد شده، احساس ناامنی برای حیات‌وحش ایجاد کرده ضمن اینکه بسیاری از شکارچیان غیرمجاز از چنین فرصت‌هایی استفاده کرده و در قالب رانندگان وسایل نقلیه یا کارگران معدن، وارد منطقه شده و به راحتی حیات گونه‌های این منطقه را تهدید می‌کنند
  چرا مسئولان امر بدون بررسی، مجوز اکتشاف می‌دهند و چرا قبل از اکتشاف هم منطقه و ذخیره معدنی و هم صلاحیت و توانایی معدنکار را بررسی نمی‌کنند، چرا کسی به زخمی کردن طبیعت و از بین بردن حیات‌وحش به عنوان سرمایه‌های طبیعی اعتراض نمی‌کند و به جای همراهی دست به خشکسالی داده‌اند و، تیشه به ریشه طبیعت و حیات روستاها می‌زنند.
  دغدغه مردم این منطقه تنها مشکلات اقتصادی نیست که برای آنها رقم خورده است بلکه آنها بیش از هرکس دیگری به اهمیت و ارزش محیط زیست و حیات‌وحش آگاه و برای از دست رفتن آن نگران هستند و می‌دانند اگر این دو تهدید شوند، لاجرم حیات روستاهای آنها نیز دستخوش تغییر چرخه حیات در این مناطق می‌شود.
  واقعیت این است که واگذاری معادن خرد به این شکل،.با صدور مجوز معدن، برای دسترسی به آن، جاده احداث می‌شود و این امر سطح وسیعی را تخریب می‌کند که گرد و غبار ناشی از آن تا شعاع چندصد متر روی گیاهان می‌نشیند و این روند عملا بوته را به یک بوته مصنوعی تبدیل می‌کند
  با صدور مجوز معدن، برای دسترسی به آن، جاده احداث می‌شود و این امر سطح وسیعی را تخریب می‌کند که گرد و غبار ناشی از آن تا شعاع چندصد متر روی گیاهان می‌نشیند و این روند عملا بوته را به یک بوته مصنوعی تبدیل می‌کند زیرا بوته هست اما کارکرد بوته را ندارد زیرا دیگر اکسیژنی به آن نمی‌رسد.
  این معادن در بهبود وضعیت معیشتی مردم منطقه، نه تنها کوچک‌ترین نقشی ایفا نکرده‎‎اند بلکه تخریب مزارع و مراتع و آسیب‎‎های زیست محیطی را برای مردم به ارمغان می آورند .
  ایجاد راه دسترسی به معادن در واقع دسترسی به زیستگاه‌های بکر را نیز میسر می‌کند و این امر به طور قطع زمینه‌ساز سوءاستفاده شکارچیان است ضمن اینکه وقتی زیستگاه عمومی شد، تخریب و زباله و … نیز در منطقه دور از ذهن نیست.
  معادن استراتژیک و بزرگی که نقش مهم اقتصادی در استان ایفا می‌کنند، چندان مشکل‌ساز نیستند اما معادن خرد در زیستگاه‌های بکر نباید مجوز دریافت کنند زیرا بسیاری از معادن خرد به دلیل اینکه اقتصادی نیستند یا حتی به دلیل تغییرات بازار جهانی یا عیار کم ذخیره معدنی، به سرعت توسط بهره‌برداران رها می‌شوند.

  امیدواریم برای صدورمجوز معدن ،رعایت مسایل ودغدغه های مردم روستا وبالاخص مراتع طبیعی وزیستگاه حیات وحش جامع عمل بپوشانند
  *دیدگاه دوست دار طبیعت با هم فکری وهم نظری بسیار ی از اهالی

 2. با سلام ضمن تشکر از مطالب عنوان شده همشهری گرامی در خصوص احداث معادن خرد در روستا و زیانهای غیر قابل جبران آن از مسئولین استدعا دارم از اجرایی این پروژه ها پرهیز کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *