خانه / رویدادهای 95 / آبگرم ظرفیت مغفول گردشگری سلامت سرخه

آبگرم ظرفیت مغفول گردشگری سلامت سرخه

منطقه نمونه گردشگری آبگرم در شهرستان سرخه به اعتقاد کارشناسان در صورت سرمایه گذاری بخش خصوصی می‌تواند به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری تفریحی و درمانی استان سمنان تبدیل شود.

سرخه شناسی / انجمن رسالت قلم سرخه : : کارشناسان معتقدند با برنامه ریزی و سرمایه گذاری بخش خصوصی، منطقه نمونه گردشگری آبگرم سرخه با توجه به برخورداری از جاذبه های متنوع می تواند نقش موثری در جذب گردشگران و توسعه صنعت گردشگری در این شهرستان داشته باشد.
این منطقه در سال ۸۶ به عنوان منطقه نمونه گردشگری در استان سمنان مصوب شد و مسئولان امر باید برای تبدیل شدن این منطقه به جاذبه گردشگری مطرح در استان، زمینه جذب سرمایه گذار کارآمد را فراهم کنند.
سرپرست میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری شهرستان سرخه گفت : منطقه نمونه گردشگری آبگرم در صورت سرمایه گذاری بخش خصوصی می‌تواند به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری تفریحی و درمانی استان سمنان تبدیل شود.
بهمن اخلاقی در گفت و گو با ایرنا با بیان این که مردم از گذشته برای استفاده ‌های درمانی و تفریحی به این چشمه‌ها می‌آمدند، افزود: برای استفاده‌های درمانی از گذشته استخرهایی با عمق و ظرفیت کم در محل چشمه ها ساخته شده است اما امکانات موجود کافی نیست و این منطقه نیاز به سرمایه‌گذاری برای ارائه خدمات به روز و گسترده دارد.
وی با اشاره به اینکه آبگرم شامل پنج چشمه است، تاکید کرد: چشمه‌های این منطقه دارای کاربرد درمانی و تفریحی است.
اخلاقی در رابطه با جنبه‌های درمانی آبگرم خاطرنشان کرد : آب چشمه‌ها از دسته آب‌های کلروره سولفاته کلسیک و گوگردی است و در درمان بیماری‌های صفراوی، کلیه، کبد، ‌ نقرس، روماتیسم و درد مفاصل مؤثر است.
نکته جالب اینجاست که این منطقه دارای سه چشمه بزرگ مجزاست که هر یک خواص دارویی خاص خود را دارند و به این دلیل در نوع خود در کشور بی نظیر است.
وی ادامه داد : اثرات درمانی چشمه‌ها روی مخاط پوستی و بافت‌های بیمار موثر است و این آب‌ها در اثر خاصیت جذب و حل کننده ای که دارند در تغذیه بافت‌ها تغییرات عمیقی به وجود می‌آورند.
سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سرخه افزود: این آب‌ها که خاصیت گوگردی دارند از راه جلدی با استحمام، زیر جلدی با تزریق و حتی با نوشیدن البته با تجویز پزشک کاربرد درمانی دارند.
وی یادآور شد : بر اساس تحقیقات انجام شده، آب چشمه های آبگرم در بهبود بیماری‌های مفصلی اثر داشته و تسکین دهنده جلدی است و برای ضایعات جراحی نظیر تاخیر استحکام شکستگی‌ها و برخی رماتیسم های مزمن و ضایعات دستگاه عصبی مفید و برای درمان بیماری های جلدی مانند سودا، کورک، زرده زخم و پسیورازیس موثر است.
وی با بیان اینکه نوشیدن آب چشمه ها ترشح معده را افزایش می‌دهد و به علت وجود آهن در درمان کم خونی مفید است، افزود : چشمه های بزرگ این منطقه «مرادآب، گرآب و قلنج است و آب این منطقه در زمره آب های معدنی قرار می گیرد که منشا درونی دارند به طوری که آب این منطقه در ساختمان درونی زمین وجود دارد و بر اثر حرارت مرکزی زمین از شکاف ها و مجاری موجود بالا آمده و به سطح زمین می رسد و در کشاورزی نیز منبع خوبی برای کشت حبوبات است.
وی تاکید کرد: یکی از مهم ترین مسایل برای رفاه گردشگران منطقه آبگرم سمنان، بهداشتی کردن حمام هاست و شخصی که صرفا برای خواص درمانی به این منطقه مراجعه می کند اگر با آلودگی این مکان ها مواجه شود نه تنها امراض وی بهبود نیافته بلکه دچار بسیاری از امراض جلدی دیگر نیز، می شود.
وی با بیان اینکه منطقه آبگرم سمنان علاوه بر خواص درمانی ، دارای جاذبه های فرعی نظیر وجود ارتفاعات برای علاقه مندان به کوهنوردی و نیز وجود دسته های کبک و تیهو در مجاورت رودخانه است، گفت: برای دسترسی آسان گردشگران به این منطقه برخی از زیرساخت های منطقه شامل بخشی از راه دسترسی و برق­رسانی به منطقه انجام شده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان نیز معتقد است این منطقه دارای جاذبه های متنوع است، و سرمایه گذاری مناسب در این منطقه می تواند نقش موثری در جذب گردشگران به استان داشته باشد.
حسین خواجه بیدختی می گوید : این منطقه در سال ۸۶ به عنوان منطقه نمونه گردشگری مصوب شد و تا کنون ۲۴ میلیارد ریال برای ایجاد زیرساخت در این منطقه هزینه شده است.
وی تاکید کرد : این منطقه برای تبدیل شدن به جاذبه گردشگری مطرح در استان نیاز به سرمایه گذاری بخش خصوصی کاردان در این زمینه دارد.
استاندار سمنان نیز در بازدید اخیر خود از منطقه آبگرم بر تسریع عملیات آماده‌سازی راه و فراهم کردن شرایط بهره‌برداری هر چه بیشتر گردشگران از منطقه آبگرم سرخه تاکید کرده و گفته است: باید شرایط بهره برداری مناسب و اسکان گردشگران در این منطقه فراهم شود.
محمدرضا خباز، آبگرم را نعمت خدادادی و بی نظیر دانسته و افزوده است: چشمه آبگرم یکی از مناطق خاص گردشگری شهرستان سرخه است که علاوه بر دارا بودن مناطق و جاذبه های طبیعی گردشگری، منبعی غنی با خاصیت درمانی فراوان است.
وی با بیان اینکه یکی از عوامل موثر در اقتصاد موفق و پویا، سرمایه گذاری در بخش گردشگری است، گفته است: باید از این استعداد شهرستان سرخه برای جذب هر چه بیشتر گردشگر بهره برداری کرد.
چشمه های معدنی آبگرم، در ۳۵ کیلومتری شمال شرقی شهر سرخه قرار دارند.
برای دسترسی به منطقه آبگرم چهار مسیر دسترسی وجود دارد که شامل مسیر سمنان ، سه راهی مومن آباد، مسیر خاکی آب گرم، مسیر دسترسی درجزین، آبگرم، مسیر مهدیشهر ، منطقه زینعلی ، آبگرم و مسیر افتر، آبگرم است.
از مجموع بیش از هزار اثر تاریخی شنسایی شده در استان سمنان تاکنون حدود ۸۰۰ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

درباره sorkhe.net

انجمن رسالت قلم سرخه یکی از فعال ترین سازمانهای مردم نهاد در بیش از یک دهه اخیر می باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید

اجرای طرح ارتقای کیفیت آب آشامیدنی سرخه

مدیر شبکه آب و فاضلاب سرخه گفت: کیفیت آب شهرستان سرخه با نصب یک دستگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *