خانه / تاریخ، جغرافیا و مشاهیر / کویرگردی به پیشنهاد محمدعلی اینانلو/ از مصر تا لاسگرد و تهران

کویرگردی به پیشنهاد محمدعلی اینانلو/ از مصر تا لاسگرد و تهران

ماهنامه دیار در ویژه نامه نوروزی خود، پیشنهادهایی برای کویرگردی در ۱۴ روز تعطیلات نوروز ۹۵ (۲۹ اسفند تا ۱۳ فروردین) از مبداء تهران به روایت زنده یاد محمدعلی اینانلو منتشر کرده است. روز دوازدهم تا چهاردهم را می خوانید؛

روز دوازدهم؛ گرمه، دریاچه نمک و روستای مصر

«گرمه» روستایی است در ۳۴کیلومتری بیاضه که یکی از اولین مجموعه‌های اقامتی محلی در آن قرار دارد، به نام آتشونی، نخلستان‌ها و تالاب همجوار نخلستان و چشمه گرمه که آبی با دبی بالا از آن می‌تراود و در میان کویر، نگین سبزی را ایجاد کرده است. در این روستا محصولاتی که از نخل حاصل می‌شود و سوغاتی خوبی است، مثل خرما، شیره خرما، بافته‌هایی از برگ نخل، سبدهای مختلف می‌بایست در لیست خرید‌هایمان از این منطقه قرار گیرد.

بافت قدیم روستا و قلعه قدیمی آن نیز دیدنی است. روستاهای عروسان و ایراج هم در نزدیکی گرمه دیدنی است و در این روستا‌ها هم اقامتگاه‌های محلی وجود دارد. از گرمه با طی کردن حدود ۴۸ کیلومتر به خور می‌رسیم. از دیدنی‌های خور، بافت قدیم و خانه‌ها و معماری درون‌گرای کویری است که در گرمای تابستان و سرمای زمستان آسایش ساکنان را تامین می‌کند. نخلستان‌های زیبای خور دیدنی است. از خور اگر حدود ۶۰ کیلومتر به طرف شرق برویم در جاده‌ای که به طبس می‌رسد، دریا چه نمک دیگری را خواهید دید.

در خور علاوه بر مهمانسرا هتل زیبایی که مدیریت خانوادگی دارد، می‌تواند اقامتگاه مناسبی باشد. در ۳۵ کیلومتری شمال خور روستای عروسان، روستای مصر و فرحزاد شما را به تفرجی در رمل‌ها دعوت می‌کند. اقامتگاه‌های محلی نیز در این روستا‌ها می‌تواند محل خوبی برای شب‌مانی باشد. قلعه قدیمی جندق که بخشی از آن به صورت اقامتگاه استفاده می‌شود و مساجد، شبستان بزرگ و درِ بادگیر و معماری کویری نمونه‌های بارز دیدنی‌های جندق است، در سال‌های اخیر با مدیریت آب در این منطقه استخر سرپوشیده و آب‌نمای زیبایی در جندق ساخته شده که می‌توانید با شنا در این استخر گرمای کویر را از تن بیرون کنید.

روز سیزدهم؛ کویر مرکزی، دامغان

جاده‌ای طویل شما را به شمال هدایت می‌کند، حدود ۱۳۰ کیلومتر به معلمان می‌رسید، این جاده در دل دشت کویر مرکزی کشیده شده است، بعد از معلمان به روستای رشم می‌رسید که چشمه‌های مردان و علی در کنار مراتع سرسبز دیدنی است، با امامزاده‌ای که بر فراز تپه‌ای قرار گرفته و مثل همه نقاط ایران، مردمان مهمان‌نوازی دارد، از فراز این تپه وقتی به جنوب می‌نگری سرکویر در پیش روست و تصور می‌کنی این اقیانوس عظیم کویر تا انتهای جهان ادامه دارد.

۸۰ – ۹۰ کیلومتر بالا‌تر به شهر دامغان می‌رسیم شهری با پیشینه ۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و یکی از شهرهای پایتختی ایران در زمان اشک سوم و تیرداد اشکانی که مرکز ایالت قومس بوده است، عده زیادی سابقه سکونت در این منطقه را به هوشنگ پیشدادی نسبت می‌دهند.

مهمانسرای دامغان از محل‌های مناسب اسکان است، و دیگر مراکز اقامتی شهر، چشمه‌علی دامغان دبی آب فراوانی که با فشار، نعمت را روی این خطه می‌گشاید و استخر بزرگی که در جلوی چشمه وجود دارد و در میانه این استخر که آب چشمه به آن می‌ریزد، با کوشک زیبایی که در وسط استخر به دستور فتحعلی شاه ساخته شده است، در ۳۵ کیلومتری شمال دامغان که یکی از تفرجگاه‌های مهم دامغان است. مسجد تاریخانه یکی از قدیمی‌ترین مساجد ایران که بنیان آن ساسانی و گمان‌ها براین است که مسجد روی آتشکده یا عبادتگاهی قبل از اسلام بنا شده است.

مسجد جامع دامغان نیز دیدنی است. برج چهل‌دختران با افسانه‌های بسیار آن ازجمله بخت‌گشایی را نیز باید دید، به نظر می‌آید این برج بنای یک آتشکده باشد، برج پیر علمدار بازمانده از اوایل قرن پنجم هجری قمری با شباهت‌های بسیار به برج چهل‌دختران، بازار سرپوشیده دامغان و کاروانسراهای داخل بازار و رباط شاه عباسی که در مرکز شهر قرار دارد را می‌توان دید، این خطه یعنی استان سمنان به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم کاروانسراهای بسیاری دارد که هر یک بنا به شرایط اطراف آن و بوم آورد بودن مصالح آن از مصالح و پلان خاص و متفاوتی بهره گرفته است، شهر سمنان مرکز استان در ۱۰۰ کیلومتری شرق دامغان با قدمتی که به دوره هخامنشیان می‌رسد واقع می‌شود.

در ۳۸ کیلومتری جاده دامغان به سمنان کاروانسرای آهوان خودنمایی می‌کند، دیگر دیدنی‌هایی که در انتظار بازدید شماست در سمنان دروازه ارگ، بازار قدیمی، یخدان آتشگاه، قلعه پاچنار و بالاخره منطقه ییلاقی و کوهستانی شهمیرزاد که عشایر سنگسر در این منطقه سکونت دارند. اگر اهل دیدن حیات وحش باشید، در شمال شهر سمنان منطقه حفاظت‌شده پرور قرار دارد، که شما در حاشیه منطقه در دامنه کوه‌ها کل و بز و قوچ و میش را در چند متری خود می‌توانید ببینید.

روز چهاردهم؛ سمنان – تهران

از سمنان که خارج می‌شوید به طرف جنوب شرقی به گرمسار می‌رسید، منطقه سرخه که تپه ماهورهای سرخرنگ با شکل‌های بسیار زیبا دیدنی است. ۱۵ کیلومتر بعد از سرخه کاروانسرای لاسجرد (لاسگرد) را می‌بینید و در کنار آن امکانات میان‌راهی مناسب مثل چای و استفاده از سرویس بهداشتی قرار دارد.

۳۸ کیلومتر بعد از لاسگرد روستای ده‌نمک با آب‌انبار، کاروانسرا و بقایای روستای قدیمی وجود دارد. از این کاروانسرا به دلیل موقعیت خاص آن، آنان که کاوشگر آسمان شب هستند برای رصد ستارگان استفاده می‌کنند.

در هریک از مجتمع‌های بین راهی که در این مسیر توقف کردید، حتما کلوچه و شیرینی‌های مختلف استان سمنان را خریداری کنید. گرمسار و ایوانکی نیز با صیفی‌جات خاص خود معروف هستند. هندوانه شریف‌آباد نیز در مثال‌های فارسی جایگاه خود را دارد.

در این سفر ۱۴ روزه حجم عظیمی از دیدنی‌های ایران عزیز که بحق «جهانی است در یک مرز» را دیدیم.

درباره sorkhe.net

انجمن رسالت قلم سرخه یکی از فعال ترین سازمانهای مردم نهاد در بیش از یک دهه اخیر می باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید

پوستر شهدای روستای افتر

اَفتَر یا هَفدَر[۱]یکی از روستاهای شهرستان سرخه در استان سمنان ایران است. این روستا که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *