خانه / تاریخ، جغرافیا و مشاهیر / امامزاده سید رضا و سید علی اکبر روستای لاسجرد

امامزاده سید رضا و سید علی اکبر روستای لاسجرد

امامزاده سید رضا : سید رضا فرزند سید رحیم ابن حسین ابن علی ابن سید محمد … حسن ابن امام موسی بن جعفر (ع)

امامزاده سید علی اکبر : سید علی اکبر فرزند مرتضی ابن علی ابن سید محمد … حسن ابن امام موسی بن جعفر (ع)

نحوه شهادت : جنگی بین حکام وقت محمد و سیاه گوش با این دو بزرگوار در این منطقه رخ میدهد که منجربه شهادت این دو بزرگوار میگردد.

درسمت راست جاده سرخه به تهران در روستای لاسجرد بنای امامزاده‌ای مشاهده می‌شود که به نام امامزاده سید رضا و سید علی اکبر از اولاد امام موسی کاظم مشهور است. امامزاده در ۳۰۰ قدمی کاروانسرای شاه عباسی لاسجرد در یک حیاط وسیع که گورستان نامیده می‌شود؛ قرار دارد . محمد حسن خان صنبع الدوله در سفر نامه خود راجع به مدفون این مقبره می‌نویسد:

«در سمت شرقی تل بزرگ لاسجرد«که خرابه‌های قلعه لاسجرد بوده‌است و به فاصله ۳۰۰قدم بقعه ایست که گویند سید رضا از اولاد حضرت امام موسی کاظم (ع) در اینجا مدفون است.»

نمای امامزاده شامل حرم و گنبد و دو ایوان غربی و شمالی است که متصل به بقعه فاقد هرگونه تزیینات خاصی می‌باشد. نمای خارجی بقعه را که تقریباً به صورت مکعب مستطیل است با کچ سفید کرده و در سمت جونب آن راه پله‌های پشت بام امامزاده را ساخته‌اند.در سمت شرقی بقعه نیز در کوچکی وجود دارد که حرم را از ضلع شرقی به حیاط متصل می‌کند حرم به صورت ۵اتاق تو در تو است بدین صورت که یک اتاق به طول۴ و به عرض ۲۵/۳ متر در وسط و ۴ اتاق دیگر که دارای طول و عرض مساوی هستند در۴ ضلع اتاق میانی واقعند.در وسط اتاق میانی و زیر گنبد قبر کچی متعلق به حضرت سید رضا قرار دارد که بر روی آن ضریح چوبی مشبکی مشاهده می‌شود.

گنبد کوچک که بر فراز اتاق جنوبی و بر بالای قبر سید علی اکبر قرار دارد بسیار کوچک و به صورت مخروطی نامنظم به ارتفاع ۵/۲متر است که پوشش قسمت پایین آن از کاشی‌های فیروزه‌ای و در قسمت بالای آن از کاشی‌ها ی فیروزه‌ای و سرمه‌ای بزرگ به صورت نامنظمی استفاده شده‌است.

 

درباره sorkhe.net

انجمن رسالت قلم سرخه یکی از فعال ترین سازمانهای مردم نهاد در بیش از یک دهه اخیر می باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید

اجرای طرح های بیابانزدایی در سمنان درگرو تامین ۹۰ میلیارد ریال اعتبار

سمنان استانی با ۵۵ درصد نواحی خشک و نیمه خشک است، اراضی طبیعی این استان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *