خانه / تاریخ، جغرافیا و مشاهیر / حجت الاسلام و المسلمین محمّد حُسین سلامی

حجت الاسلام و المسلمین محمّد حُسین سلامی

مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سلامی در فروردین ماه سال۱۲۲۴ ه.ش در خانواده ای مذهبی و اهل علم در شهر سرخه متولد شد.پدرش« ملاحاجی بابا»و مادرش«معصومه» او را در نهایت نیکی و پاکی تربیت نمودند؛ به طوری که به سبب استعداد قوی ای که داشت علوم پایه و مقدمات را در همان دوران نوجوانی نزد پدر و علمای شهر با موفقیت به پایان رساند، سپس در حوزه ی علمیه، دوران سطح را به پایان بُرد و جهت کسب علوم عالی به تهران رفت و چند سالی را در تهران سپری کرد؛آن گاه به وطن بازگشت و در کلاس درس آخوند آیت الله ارسطو ی سُرخه ای حاضر شد و سطوح خارج فقه و اصول را گذرانید تا اینکه به مقام«دفترداری» ایشان نایل آمد و لقب«مُستوفی» از طرف آیت الله ارسطوی سُرخه ای بر ایشان نهاده شد.ایشان در کنار درس و تدریس، امر ثبت اسناد و املاک و دفتر ازدواج سُرخه و حومه را نیز به عهده داشت و تا آخر عمر شریف خویش لحظه ای در خدمت به اسلام و مسلمین درنگ نکرد.

حجت الاسلام سلامی در نظم و انضباط در کارها نمونه و الگو بود، به طوری که نقل می کنند وقتی ایشان داخل مسجد می شد، مؤذّن می فهمید که وقت اذان گفتن است و حتّی در کارهای شخصی نیز انضباط خاصی داشت و همیشه یار و یاور بی چارگان و نیازمندان بود. در این رابطه می گویند: زوج جوانی که از اذیت بیش از حّد صاحب خانه خسته شده بودند و تحمّل این اذیت را نداشتند نزد ایشان می روند و تقاضای کمک می کنند، حجت الاسلام سلامی فوراً خانه کوچکی را برایشان خریداری می نماید و به آنها هدیه می کند.

ساده زیستن از خصوصیّات دیگر حجت الاسلام سلامی بود.همیشه سعی می کرد در کنار مردم و به دور از هر گونه تجمّلات زندگی کند و به مردم بخصوص سادات، احترام می گذاشت و مردم نیز احترام زیادی برایشان قایل بودند.

ایشان در کنار کار و تلاش، امامت جماعت مسجد ولی عصر سرخه(محله پشت خندق) را به عهده داشت و در حوزه علمیه سرخه آن روزگار دروس حوزوی تدریس می نمود تا اینکه در صُبح۱۷ مهر ماه۱۳۳۲ هجری، شمسی بعد از۱۰۸ سال عمر با برکت دارفانی را وداع گفت. مردم با برپایی دسته های سینه زنی و با احترام فوق العاده ایشان را در قبرستان عمومی شهر سرخه در کنار آرامگاه شیخ غلامحسین خراسانی به خاک سپردند.[۱]

۱- سیادت، سید محمد ـ نشریه ی داخلی انجمن رسالت قلم –

درباره sorkhe.net

انجمن رسالت قلم سرخه یکی از فعال ترین سازمانهای مردم نهاد در بیش از یک دهه اخیر می باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید

پوستر شهدای روستای افتر

اَفتَر یا هَفدَر[۱]یکی از روستاهای شهرستان سرخه در استان سمنان ایران است. این روستا که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *