خانه / آداب و رسوم / بازی های سرخه

بازی های سرخه

شالانگ

شالانگ در لغت به معنی جوال اسب و الاغ است و نام یکی از یازی های نه چندان قدیمی اما مهیج شهر سرخه است. نفراتی که در این بازی شرکت دارند عبارتند از : یک نفر مسئول بازی (مادر) و دیگرنفرات که حداقل چهار نفرند.

شالانک حالت بیست سوالی دارد یعنی مادر بازی چیستان ها و سوالات اطلاعات عمومی را از نفرات شرکت کننده در بازی می پرسد و کسی که بتواند به سوالات او جواب دهد شلاق یا شالی را از مادر گرفته و بقیه افراد فرار می کنند، فرد برنده می تواند به دنبال آنها بدود و با شلاق یا شالی که در دست دارد ایشان را بزند ، تا زمانی که یکی از افراد شال را از فرد برنده بگیرد و به مادر بازی بدهد و یا اینکه مسئول بازی (مادر)با گفتن اژه شالانگ آنها را صدا کرده و دور خودش جمع کند.

آنگاه بازی از نو شروع می شود.

******************

اَلَک دولک یا هالّاک کِنِه

یکی از بازی های محلی سرخه که در بین مردمی این منطقه رواج دارد بازی االک دولک یا به اصطلاح مردم سرخه هالاک کنه می باشد نحوه این بازی به طور مختصر بدین صورت است:
در ابتدا بازی کنان حاضر به دو تیم دو نفره یا بیشتر که تعداد آنها زوج است تقسیم می شوند. وسایل این بازی دو چوب دستی که یکی از آنها به اندازه 70 ساتی متر تا یک متر و دیگری به اندازه 20 سانتی متر که دو سر آن تراشیده و نوک تیز می باشد.

طریقه بازی:

چوب کوچک را به هوا پرتاب می کنیم و با چوب بزرگ آنرا به سمت حریف می اندازیم (در اصطلاح زبان محلی به آن هولیک می گویند) اگر حریف بتواند آنرا بردارد و به چوب بزرگتر که روی زمینن قرار دارد بزند برنده و نوبت به او می رسد.

در صورتی که نتواند این کار را بکند نوبت حرکت بعدی می باشد که این حرکت «یِر یکی» نامیده می شود و بدین طریق است که بازیکن چوب کوچک را بر روی زمین گذاشته و با چوب بزرگ بر روی آن زدن تا به هوا پرتاب شود و بار دیگر آن را به سمت حریف پرتاب می کند که اگر حریف مانند مرحله اول بتواند آن را بگیرد نوبت بازی به او می رسد وگرنه مرحله سوم بازی به نام «نو» آغاز می شود که دقیقا شبیه مرحله دوم می باشد. پس از پایان مرحله سوم اگر حریف بتواند چوب دستی را بگیرد نوبت اوست که ادامه دهد وگرنه بازی از ابتدا آغاز شده و به این شکل امتیاز تیم ها مشخص می گردد.

منبع:دانش آموزان سال دوم متوسطه دبیرستان شهیدفرهادصفا سرخه، (استاد راهنما: محمدحسین احسانی)،فرهنگ مردم سرخه،82،صفحات82تا85.

درباره sorkhe.net

انجمن رسالت قلم سرخه یکی از فعال ترین سازمانهای مردم نهاد در بیش از یک دهه اخیر می باشد.

پیشنهاد می کنیم بخوانید

آیین خواستگاری مردم سرخه

خواستگاری ابتدا خانواده دختری را برای همسری پسرشان انتخاب می کردند و تحقیقات لازم برای …

۴ نظرها

  1. اگر بتوانید این بازیها را به صورت فیلم مستند و با همکاری معلمان و دانموزان دبیرستان شهید فرهاد صفا تهیه کنید جذابیت و اثر گذاری بیشتری دارد..برای نشر آن هم میتوان از سایتهای اشتراک فیلم و همچنین به صورت بلوتوث اقدام کرد….در فایل هم میتوانید نام سایتتان را حک کنید….اگر گفتارها به زبان سرخه ای و با زیرنویس فارسی هم باشد که نور علی نوره…

  2. عکسی که برای شنسه من گذاشتید یک نوزاده؟؟؟ جالبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *